usuwanie pryszcza

Zastanawiasz się, jak dbać o cerę, żeby nie tylko wysuszyć pryszcza, lecz także zapobiec powstawaniu nowych zmian? Wybór kosmetyków może przytłaczać, dlatego skorzystaj z naszych wskazówek.

Jakie są przyczyny powstawania pryszczy?

Wypryski pojawiają się nie tylko u nastolatków, lecz także u osób po 30 roku życia. Występują na twarzy, szyi, klatce piersiowej, czy plecach. Za występowanie pryszczy odpowiadają zaburzenia hormonalne, wzmożona praca gruczołów łojowych, nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Niejednokrotnie przyczynia się do tego zła dieta, geny, palenie papierosów, dotykanie twarzy brudnymi rękami.

Nieprawidłowo złuszczający się naskórek zatyka ujścia gruczołów łojowych, co z kolei sprzyja zaostrzeniu zmian skórnych. Oprócz tego pojawia się problem z nadmiernym błyszczeniem się skóry. Nic więc dziwnego, że często myli się ją z cerą tłustą. Zastanawiasz się, jak wysuszyć pryszcza? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek!

Jak wysuszyć pryszcza? Najlepsze składniki dla cery trądzikowej

Jeśli chcesz wysuszyć pryszcza, zwróć uwagę, żeby wybrane kosmetyki zawierały następujące substancje:

  • Nanocząsteczki złota – mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, tym samym zapobiegają powstawaniu zmian trądzikowych, oprócz tego oczyszczają i wygładzają skórę, łagodzą podrażnienia, neutralizują wolne rodniki.
  • Wyciąg z drożdży – bogaty w witaminy, minerały, enzymy i aminokwasy, dzięki czemu normalizuje produkcję sebum, dodatkowo działa przeciwzapalnie i kojąco, a także regeneruje i nawilża cerę.
  • Cynk – działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Ponadto absorbuje nadmiar sebum, matowi skórę, stymuluje produkcję elastyny i kolagenu. Cynk wyrównuje też koloryt cery.
  • Kwas azelainowy – zapobiega powstawaniu zaskórników, jednocześnie działa antybakteryjnie i rozjaśniająco. Nie podrażnia, dlatego mogą go stosować osoby z cerą wrażliwą, tłustą lub mieszaną.
  • Witamina B3 (niacyna, PP) – jest silnym antyoksydantem, co oznacza, że skutecznie neutralizuje wolne rodniki. Dodatkowo reguluje produkcję sebum i zapewnia optymalny poziom nawilżenia. Oprócz tego rozjaśnia przebarwienia i blizny potrądzikowe.
  • Olejek z drzewa herbacianego – przyspiesza regenerację naskórka, reguluje pracę gruczołów łojowych, działa bakteriobójczo, a także redukuje błyszczenie cery. Nie wysusza skóry, co ważne, nie musisz go rozcieńczać przed aplikacją. 
  • Węgiel aktywny – odblokowuje i zwęża rozszerzone pory, a przy tym nie podrażnia i nie przesusza skóry. Dodatkowo zmniejsza on przetłuszczanie się cery.
  • Aloes – nawilża, odżywia i oczyszcza skórę, jednocześnie działa przeciwzapalnie.
  • Kwas migdałowy – reguluje pracę gruczołów łojowych, działa antybakteryjnie i zapobiega powstawaniu zaskórników. 

Jak dbać o cerę trądzikową?

Zastanawiasz się, jak zadbać o cerę trądzikową? Do swojej rutyny pielęgnacyjnej włącz lekkie kosmetyki antybakteryjne, które normalizują wydzielanie sebum i łagodzą stan zapalny. Jak wysuszyć pryszcza? Unikaj kosmetyków, które zawierają alkohol. W przeciwnym razie podrażnisz skórę i doprowadzisz do przesuszenia naskórka, co tylko nasila produkcję sebum. 

Jak wysuszyć pryszcza? Zadbaj o to, żeby codzienna pielęgnacja składała się z następujących etapów:

  • oczyszczanie,
  • tonizacja,
  • nawilżanie.

Oprócz tego regularnie wykonuj peeling twarzy, najlepiej dwa razy w tygodniu, w ten sposób pozbędziesz się martwych komórek naskórka. Uważaj, żeby nie oczyszczać skóry zbyt agresywnie, w przeciwnym razie uszkodzisz barierę hydrolipidową. Postaw na kosmetyki, które pomogą Ci ją odbudować, a także dostarczają niezbędnych składników odżywczych. 

Jak wysuszyć pryszcza? W tym przypadku doskonale sprawdzą się preparaty punktowe, takie jak żel, krem lub serum. To kosmetyki do zadań specjalnych, które wysuszają wypryski, łagodzą stan zapalny i pobudzają skórę do regeneracji.

Jeśli chcesz skutecznie walczyć z pryszczami, pamiętaj o prawidłowym nawilżeniu cery. Nie doprowadzaj do przesuszenia skóry, w przeciwnym razie będzie ona produkowała jeszcze więcej sebum, co przyczyni się do powstawania kolejnych wyprysków. Samodzielnie możesz wysuszyć krosty z białymi czubkami, a także pozbyć się zaskórników otwartych i zamkniętych, ale korzystając z innych metod. Jeśli masz problem z podskórnymi grudkami, koniecznie wybierz się do dermatologa, który znajdzie źródło problemu i zaproponuje odpowiednią metodę leczenia.

Jak wysuszyć pryszcza? Domowa pielęgnacja twarzy

Regularnie stosuj olejek z drzewa herbacianego, który działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i antyseptycznie. Wystarczy, że nałożysz odrobinę produktu na wypryski, aby przeniknął przez skórę i poradził sobie z bakteriami beztlenowymi. Pryszcza możesz też posmarować maścią cynkową lub żelem punktowym. Jeśli masz poważny problem ze skórą, skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetologiem, który ułoży plan pielęgnacji.

Jeśli masz problem z trądzikiem, unikaj kosmetyków, które zawierają:

  • talk,
  • glicerynę,
  • lanolinę, 
  • masło kakaowe,
  • olej kokosowy, arganowy, rycynowy lub awokado.

Jeśli masz problem z pryszczami, unikaj ekspozycji na słońce. Oprócz tego noś okulary przeciwsłoneczne i czapkę lub kapelusz, a także stosuj kremy z wysokim filtrem SPF. Zrezygnuj też z peelingu drobno- i gruboziarnistego, w przeciwnym razie możesz uszkodzić skórę i doprowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii. Zamiast peelingów mechanicznych, zdecyduj się na odpowiednik kwasowy lub enzymatyczny.

Jak wysuszyć pryszcza? Naturalne sposoby

Aby pozbyć się pryszcza, sięgnij po pastę do zębów lub wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą. Nałóż specyfik na krostkę i poczekaj 30 minut. Wiele osób poleca też czosnek, ponieważ ma właściwości antybakteryjne. Wystarczy, że zetrzesz ½ ząbka na tarce, a następnie wymieszasz go z ⅛ łyżeczkami cynamonu i 2-3 kroplami soku z cytryny. Nałóż miksturę na 15 minut, pamiętaj jednak, żeby nie przekraczać zalecanego czasu, w przeciwnym razie możesz poparzyć skórę. Po zabiegu dokładnie oczyść twarz tonikiem, możesz powtarzać go regularnie, dzięki czemu szybciej pozbędziesz się krostek.

Kwas salicylowy pomaga oczyścić skórę, tym samym wesprze Cię w walce z trądzikiem. Znajduje się w różnych kosmetykach, dostępnych w aptekach i drogeriach. Większość specyfików ma stężenie 0,5-5%. Zrezygnuj jednak z ich stosowania, jeśli pojawi się świąd i zaczerwienienie. Możesz również wypróbować produktu z nadtlenkiem benzoilu, który złuszcza obumarłe komórki naskórka i kontroluje wydzielanie sebum. Kosmetyki, dostępne bez recepty, mają stężenie 2,5-10%. Pamiętaj, żeby je dopasować do stopnia nasilenia zmian. Niekiedy nadtlenek benzoilu podrażnia skórę, a także prowadzi do jej łuszczenia i pieczenia. Szukasz skutecznego preparatu na pryszcze? Postaw na produkt, który zawiera kwas glikolowy, siarkę i niacynamid.

Jak wysuszyć pryszcza? Wypróbuj mydło siarkowe!

Zastanawiasz się, jak wysuszyć pryszcza? Jeśli cenisz sobie naturalne rozwiązania, sięgnij po mydło siarkowe. Produkt ma silne właściwości oczyszczające i antybakteryjne. Dodatkowo działa on kojąco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Warto go również stosować, żeby złuszczyć i wygładzić skórę. W ten sposób możesz też złagodzić podrażnienia, normalizować wydzielanie sebum, ograniczyć błyszczenie skóry, czy zmniejszyć widoczność porów. Pamiętaj, żeby stosować go 2-3 razy w tygodniu, a po zabiegu nałożyć krem odżywczy. Jeśli zmagasz się z trądzikiem, skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetologiem, zanim sięgniesz po mydło siarkowe.

Jak wysuszyć pryszcza? Maseczka na trądzik DIY

Wśród domowych sposobów na pryszcze znalazła się maseczka z kurkumy. Specyfik działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, dodatkowo łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia. Warto go również stosować, żeby regulować wydzielanie sebum. Kosmetyk wyrównuje koloryt i rozjaśnia skórę, ale jej nie wysusza.

Składniki:

  • 1 łyżeczka sproszkowanej kurkumy,
  • 1 ½ łyżki miodu,
  • 1 łyżeczka octu jabłkowego,
  • 1 łyżeczka jogurtu naturalnego lub mleka.

Umieść wszystkie składniki w małej misce i dokładnie wymieszaj, żeby otrzymać konsystencję pasty. Umyj i osusz twarz, dzięki czemu pozbędziesz się kurzu, potu, nadmiaru sebum i resztek kosmetyków do makijażu. Nałóż maskę i poczekaj 10-15 minut. Spłucz miksturę ciepłą wodą. Nie martw się, jeśli kurkuma zabarwiła skórę na żółto, efekt minie w ciągu kilku godzin. W razie potrzeby możesz użyć olejku do demakijażu.

Jak wysuszyć pryszcza? Ranking najlepszych kosmetyków 

maść Snailmed

Aby szybko pozbyć się pryszcza, wypróbuj maść Snailmed. Produkt bazuje na czystym śluzie ślimaka, który wspiera syntezę kolagenu i przyspiesza regenerację skóry. W składzie preparatu znajdziemy też wyciąg z recyklingowanego drewna totary. Działa on przeciwbakteryjnie i antyoksydacyjnie, dzięki czemu łagodzi stan zapalny.

Sebium Kerato + od Biodermy

Jak wysuszyć pryszcza? W naszym rankingu znalazł się żel-krem Sebium Kerato + od Biodermy. Specyfik zawiera 10% ester kwasu jabłkowego i 1,8% kwasu salicylowego. W ten sposób pozwala błyskawicznie pozbyć się zaskórników i krostek, a także minimalizuje ryzyko powstawania blizn potrądzikowych. Ponadto kosmetyk normalizuje wydzielanie sebum. Produkt ma lekką konsystencję, dzięki czemu nie obciąża skóry.

Avène Cleanance Comedomed

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć koncentratu do twarzy – Avène Cleanance Comedomed. Produkt nie tylko upora się z pryszczami, lecz także zapobiega powstawaniu nowych wyprysków. Swoje właściwości zawdzięcza wodzie termalnej i unikalnemu składnikowi Comedoclastin™, który reguluje produkcję sebum. Kosmetyk dobrze sprawdzi się w przypadku cery tłustej. Może jednak podrażnić skórę suchą i wrażliwą.

Drying Lotion – Mario Badescu

Jak wysuszyć pryszcza? Sięgnij po Drying Lotion – Mario Badescu. Preparat zawiera siarkę, kamforę, kwas salicylowy i kalamin. Dzięki temu może wysuszyć wypryski, a przy tym zniwelować zaczerwienienie. Kosmetyk nadaje się do każdego rodzaju cery.

booster marki Dr Skin Clinic

Oprócz tego polecamy booster marki Dr Skin Clinic. Produkt jest wysoce skoncentrowany, dzięki czemu szybko upora się z niedoskonałościami. W specyfiku znajdziemy 0,3% stężenie destylatu olejku z drzewa herbacianego i 2% stężenie kwasu salicylowego. Preparat nie tylko odblokowuje ujścia gruczołów łojowych i zmniejsza pory, lecz także dba o nawilżenie cery i wzmacnia jej barierę ochronną.

Żel punktowy Mediqskin Plus 

Żel punktowy Mediqskin Plus pozwala zadbać o cerę trądzikową. Produkt może pomóc w przypadku zmian o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Specyfik zawiera kwas glikolowy i retinowy, klindamycyny, a także PVA. Dzięki temu chroni on skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, złuszcza martwe komórki naskórka, a także zapobiega namnażaniu się bakterii.

Pharmaceris T Medi Acne-Pointgel

Jeśli chcesz wysuszyć pryszcze, postaw na żel punktowy Pharmaceris T Medi Acne-Pointgel. Kosmetyk doskonale radzi sobie z miejscowymi zmianami mikrozapalnymi. W składzie znajdziemy kwas salicylowy, D-pantenol i stężoną 2% formułę H2O2. 

serum punktowe z korektorem Bioliq Specialist na niedoskonałości

Możesz również wypróbować serum punktowe z korektorem Bioliq Specialist na niedoskonałości. Nie tylko skutecznie wspiera walkę z trądzikiem, lecz także maskuje krostki i wypryski. Kosmetyk zawiera kwas glikolowy i salicylowy (AHA i BHA), żel aloesowy. Oprócz tego został wzbogacony o kwas NDGA i oleanowy. Produkt normalizuje wydzielanie sebum, delikatnie złuszcza naskórek i regeneruje skórę, jednocześnie łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia.

Tribactic Acne

Szukasz skutecznego sposobu na niedoskonałości skóry? Sięgnij po żel punktowy do cery trądzikowej Tribactic Acne. Możesz nim smarować pryszcze i zaskórniki.

Tonik Pharmaceris T Puri-Sebotonique

Tonik Pharmaceris T Puri-Sebotonique zawiera wyciąg z łopianu i cynk, które mają właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Oprócz tego znajdziemy w nim wyciąg z tamaryndu, łagodzący stan zapalny. Tonik delikatnie złuszcza martwy naskórek, dzięki czemu zapobiega rozprzestrzenianiu się wyprysków.

SVR Sebiaclear Cicapeel 

SVR Sebiaclear Cicapeel zawiera kwas salicylowy i glukonolakton, dzięki czemu zwalcza bakterie i łagodzi stan zapalny. Dodatkowo znajdziemy w nim wyciąg z wąkroty azjatyckiej, która działa kojąco i przeciwzapalnie.