krem na pryszcze

Nasza cera mówi wiele o kondycji całego naszego organizmu. Wszelkie zmiany dermatologiczne, podrażnienia i wypryski mogą informować nas o chorobach, stanach zapalnych, dolegliwościach i alergiach. Skóra sucha, zmęczona czy „szara” i pozbawiona blasku jest zazwyczaj objawem przewlekłego stresu i niedoboru snu. Pojawia się zatem pytanie: co możemy zrobić, aby cieszyć się zdrowym i promiennym wyglądem? Co zrobić, żeby mieć ładną cerę bez pryszczy?

Co zrobić, żeby mieć ładną cerę bez pryszczy? Co wypryski mówią nam o naszym zdrowiu?

To jasne, że pojawiające się na twarzy krosty — zwłaszcza w najmniej spodziewanych momentach — nie są dla ciebie komfortowe. Jeśli jednak nie występują one sporadycznie, lecz problem nie znika przez długi czas, dyskomfort może okazać się najmniejszym z twoich zmartwień. Dlatego odpowiedź na pytanie o to, co zrobić, żeby mieć ładną cerę bez pryszczy, brzmi: obserwować swój organizm i wykonać niezbędne badania pod okiem specjalisty. Jeśli trądzik przyjmuje formę ropnych wyprysków na twojej twarzy — pojedynczych lub ich skupisk, to znak, aby udać się do dermatologa. Najpierw wyjaśnijmy sobie jednak jeszcze jedno.

Czy pryszcze i trądzik są tym samym?

Okazuje się, że nie do końca. Te określenia bywają stosowane zamiennie, zwłaszcza w odniesieniu do nastolatków. Młodzi ludzie mogą bowiem nie zdawać sobie sprawy, że trądzik jest chorobą i wyróżniamy kilka jego rodzajów. Trądzik pospolity najczęściej wiąże się właśnie z powstawaniem pryszczy — stąd bierze się ryzyko pomyłki i nieprawidłowe nazewnictwo. Wyróżniamy trądzik ropowiczy, różowaty, skupiony, grudkowy, guzkowy, a także zaskórniki i blizny. Idźmy dalej i dowiedzmy się, co zrobić, żeby mieć ładną cerę bez pryszczy?

Co zrobić, żeby mieć ładną cerę bez pryszczy? Dieta i suplementacja

Aby cieszyć się zdrową cerą, korzystamy z wielu kosmetyków. O skórę musimy jednak zadbać również od wewnątrz. Nawet najlepsze, najdroższe kremy nie wystarczą, jeśli nie prowadzimy zdrowego stylu życia. Jeśli zaobserwujesz występowanie zmian skórnych po spożyciu określonych grup produktów, bardzo możliwe, że są to reakcje alergiczne. Jednak w przypadku, gdy twoja dieta składa się z produktów wysokoprzetworzonych i brakuje w niej witamin, prawdopodobnie stan twojej skóry jest odpowiedzią na niedobór składników odżywczych.

Jak sobie z nim radzić? Co zrobić, żeby mieć ładną cerę bez pryszczy? To proste. Zadbaj o odpowiednią podaż witamin, zwłaszcza z grupy A, B i E, które są szczególnie ważne dla zdrowej cery. Wybieraj także żywność bogatą w antyoksydanty, cynk i zdrowe tłuszcze. I oczywiście, dbaj o właściwy poziom nawodnienia.

W niektórych przypadkach konieczna może okazać się dodatkowa suplementacja witamin. Dotyczy to nie tylko sportowców czy osób będących na diecie roślinnej, ale także tych, które cierpią na choroby układu pokarmowego. Muszą one jednak pozostawać pod stałym nadzorem specjalisty — kiedy wchłanianie składników odżywczych jest zaburzone, nie pomogą nawet duże dawki suplementów.

Co zrobić, żeby mieć ładną cerę bez pryszczy? Jakich kosmetyków używać?

Wiemy już, jak możemy wspierać naszą skórę od wewnątrz. Nasuwa się zatem pytanie: jakie kosmetyki wybierać? Co zrobić, żeby mieć ładną cerę bez pryszczy?

Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W przypadku żywności możemy bowiem wyróżnić pewne uniwersalne produkty, które będą wsparciem dla naszej cery. Sprawdzą się one w przypadku każdego, o ile tylko nie chorujemy przewlekle. Z kosmetykami jest inaczej. Ich wybór zależy bowiem od tego, czy nasza skóra jest sucha, czy tłusta, czy zaobserwowaliśmy u siebie reakcje alergiczne na określone składniki, a także od kilku innych czynników.

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie określić typu swojej skóry, nie będzie ci łatwo udzielić odpowiedzi na pytanie, co zrobić, żeby mieć ładną cerę bez pryszczy. Skorzystaj wówczas z pomocy dermatologa.

Składniki dedykowane cerze trądzikowej i podrażnionej

Istnieje kilka grup substancji, które poleca się osobom zmagającym się z wypryskami. Zazwyczaj ich skóra potrzebuje intensywnej regeneracji, która przebiega stopniowo, z zastosowaniem wielu składników:

  • złuszczających martwy naskórek,
  • wysuszających pryszcze (siarka, cynk),
  • nawilżających cerę i neutralizujących działanie kwasów, koniecznych w walce z pryszczami,
  • regenerujących i głęboko odżywczych.

Co zrobić, żeby mieć ładną cerę bez pryszczy? Kolejny krok to uważne czytanie składów kosmetyków, dostosowanie ich do potrzeb naszej skóry oraz zachowanie balansu pomiędzy substancjami o silnym działaniu a tymi, które łagodzą podrażnienia. Zadbajmy także o kosmetyki, które pomogą nam zminimalizować widoczność potrądzikowych blizn i przebarwień.

Co zrobić, żeby mieć ładną cerę bez pryszczy? Podsumowanie

Jeśli zaniedbaliśmy nasz organizm, zdrowa skóra nie stanie się naszą wizytówką z dnia na dzień. Dobra informacja jest jednak taka, że możemy poddać ją regeneracji. To długotrwały proces, ale gwarantuje świetne efekty. Co zrobić, żeby mieć ładną cerę bez pryszczy? Udaj się do specjalisty, wykonaj odpowiednie badania, zadbaj o zdrową dietę i wspomóż się właściwymi kosmetykami. Z dnia na dzień twoja skóra będzie wyglądała coraz lepiej!