Podstawą odpowiedniej higieny jamy ustnej jest oczywiście regularne mycie zębów. Liczy się tutaj zarówno czas szczotkowania, jak i sposób, w jaki wykonujemy tę czynność. Najlepszym i najbardziej efektywnym sposobem jest wykonywanie podczas szczotkowania ruchu wymiatającego. Dzięki temu lepiej oczyścimy przestrzenie międzyzębowe, a dodatkowo wykonujemy masaż dziąseł. Pamiętajmy jednak, że samo szczotkowanie, choć konieczne, może być niewystarczające. Warto zatem zaopatrzyć się dodatkowo w nić dentystyczną. Jest ona niedroga, jej używanie jest łatwe, a korzyści, jakie przynosi, nie podlegają żadnym wątpliwościom. Jama ustna to nie tylko zęby. Podczas codziennej higieny musimy dokładnie oczyścić także język oraz powierzchnie policzkowe – nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie z języka pochodzi większość nieprzyjemnego zapachu! O jamę ustną należy zatem dbać kompleksowo. Dotyczy to także wizyt u stomatologa. Każdy z nas powinien chociaż raz w roku udać się na wizytę kontrolną, by sprawdzić stan zdrowia swoich zębów, a w razie problemów jak najszybciej podjąć leczenie.

Sposoby na domowe wybielanie zębów – najlepsza pasta wybielająca

Czasami bywa tak, że pomimo starannej higieny jamy ustnej nasze zęby wciąż nie są śnieżnobiałe. To normalne zjawisko, ponieważ kolor uzębienia zależy od wielu czynników, np. genów, przyjmowanych leków, ilości spożywanej kawy i herbaty czy diety. Jeśli jednak odcień twoich zębów bardzo Ci przeszkadza, możesz spróbować je nieco rozjaśnić, stosując domowe sposoby. Jednym z nich jest używanie kurkumy do szczotkowania zębów. Wystarczy niewielką ilość sproszkowanej kurkumy nałożyć na szczoteczkę do zębów i dokładnie umyć jamę ustną. Zamiast kurkumy możesz użyć rozdrobnionego aktywnego węgla i szczotkować nim zęby 3-4 razy w tygodniu. Możesz także sięgnąć po gotowe, dostępne w drogeriach lub aptekach pasty wybielające do zębów. Dostępne są także preparaty w postaci pasków wybielających. Innym sposobem jest wykonanie indywidualnej nakładki wybielającej, choć wiąże się to z wizytą u specjalisty i większym kosztem.

Jakie działanie ma najlepsza pasta wybielająca?

Najmniej czasochłonnym i najbardziej przystępnym sposobem na rozjaśnienie zębów jest zakup pasty wybielającej. Nie każdy bowiem lubi smak czy zapach przypraw, a zestaw wybielający z nakładkami może być zwyczajnie za drogi. Najlepsza pasta wybielająca powinna nie tylko wybielać zęby, ale także chronić szkliwo i dbać o dziąsła. Należy więc szukać produktu, który w swoim składzie nie zawiera agresywnych substancji ścierających czy parabenów. Oczywiście, pasty wybielające będą posiadały różne środki abrazyjne, czyli ścierne – działają one bowiem powierzchniowo, właśnie poprzez ścieranie osadu nazębnego i polerowanie. Istotny jednak jest współczynnik RDA, czyli tzw. współczynnik ścieralności. Jeżeli jego wartość jest wyższa od 80, to taka pasta nie powinna być używana częściej niż 2 razy w tygodniu.

Jak wybrać najlepszą pastę wybielającą?

Każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu. Jak wiadomo, na jego wygląd ogromny wpływ ma stan uzębienia, w tym kolor zębów. Na szczęście istnieją sposoby na rozjaśnienie zębów. Do tego celu możemy użyć najlepszej pasty wybielającej, która nie tylko wybieli, ale także zadba o szkliwo i stan dziąseł. Wśród składników pasty wybielającej nie powinno zabraknąć fluorku cyny, który chroni zęby przed próchnicą poprzez kontrolę odkładania się płytki nazębnej. Ponadto składnik ten odświeża oddech, a to jest ważne w przypadku każdej pasty. Istotnym składnikiem jest także fluor, który również zapobiega próchnicy. Należy jednak mieć na uwadze, że optymalna ilość fluoru nie powinna przekraczać 1500 ppm. Jeśli stężenie fluoru w paście wybielającej będzie zbyt duże, może to doprowadzić do osłabienia zębów, powstawania ubytków, a nawet zmatowienia szkliwa.

Jak wybielać zęby najlepszą pastą wybielającą?

W przypadku past wybielających nie można zapominać o zawartych w ich składzie składnikach ścierających. Najlepsza pasta wybielająca to taka, której współczynnik ścieralności (RDA) nie jest zbyt duży. Jeśli przekracza on 80, pasta wybielająca powinna być stosowana nie częściej niż dwa razy w tygodniu. W pozostałe dni należy używać zwykłej pasty, którą stosujemy na co dzień. Szczotkowanie zębów w każdym przypadku powinno trwać tyle samo czasu, niezależnie od rodzaju pasty. Stosujemy więc podstawowe zasady higieny jamy ustnej, czyli mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie, każdorazowo co najmniej 2 minuty. Dodatkowo używamy nici dentystycznej, by dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe i stosujemy delikatny płyn do płukania jamy ustnej.

Czy trzeba chronić zęby podczas domowego wybielania najlepszą pastą wybielającą?

Przede wszystkim musimy stosować się do zaleceń zawartych na opakowaniu. Zwracamy dużą uwagę na wspomniany już współczynnik ścieralności. Nawet najlepsza pasta wybielająca nie sprawi, że zęby będą jaśniejsze „szybciej” jeśli zaczniemy ją stosować codziennie wbrew zaleceniom. Zbyt agresywne szczotkowanie pastą wybielającą może doprowadzić do nadmiernego starcia szkliwa. To z kolei pociąga za sobą dalsze konsekwencje w postaci nadwrażliwości zębów, a ponadto zwiększa podatność zębów na próchnicę. Należy także pamiętać, aby zaraz po szczotkowaniu nie spożywać kawy, mocnej herbaty lub wina. Możemy w ten sposób doprowadzić do przebarwień. Najlepsza pasta wybielająca powinna być zatem stosowana ostrożnie, ale przede wszystkim z umiarem.

Najlepsza pasta wybielająca – ranking

Blanx, „Białe zęby”

Nasz ranking najlepszych past wybielających otwiera pasta Blanx “Białe zęby”. Oprócz składników wybielających produkt zawiera również wyciąg z porostu islandzkiego, który skutecznie przedłuża jego działanie. Formuła bogata w substancje aktywne nie tylko wybiela, ale również skupia się na ochronie szkliwa przed wszelkimi przebarwieniami i niekorzystnym działaniem bakterii. Pasta do zębów Blanx „Białe zęby” jest przy tym dostępna w bardzo dobrej cenie – za 75 ml zapłacisz około 23 zł.

SEYSSO Carbon Black

SEYSSO Carbon Black to czarna, wybielająca pasta do zębów, w której składzie znajdziemy węgiel aktywny pochodzący z drewna bambusowego. Jest on użyty nie bez powodu, ponieważ hamuje rozwój bakterii, przywraca naturalny kolor szkliwa, usuwa przebarwienia, a przy tym pochłania lotne związki zapachowe. W paście znajdziemy również hamujący rozwój próchnicy, naturalny cukier brzozowy, a także regenerujący dziąsła olej kokosowy. Pasta jest przy tym pozbawiona fluoru.

Smilesonic Premium White

Smilesonic Premium White to wybielająca pasta do zębów, w której składzie znajdziemy m.in. uwodnioną krzemionkę i papainę, które poprawiają kolor szkliwa zębowego. Produkt działa jednocześnie przeciwpróchniczo (co zapewnia dodatek fluoru) i odświeżająco. Pasta ma gęstą konsystencję, bezpiecznie niski dla szkliwa współczynnik ścieralności i została pozbawiona substancji pieniących typu SLS. Zostały one zastąpione łagodną betainą kokamidopropylową. Za 75 ml produktu zapłacisz około 30 zł.

BLANX White Shock Formula

Jeżeli chodzi o wybór dobrej pasty wybielającej, to wielu konsumentów chwali sobie BLANX White Shock Formula. Wynika to z występowania w jej składzie ActiluX – innowacyjnej formuły, która sprawia, że aktywny czynnik odpowiedzialny za wybielanie odkłada się na powierzchni zębów nawet przez cały dzień. W składzie próżno przy tym szukać rozjaśniaczy, czy nadtlenku, dzięki temu jest bezpieczna dla szkliwa i dziąseł. Produkt wystarczy stosować dwa razy dziennie, aby uzyskać pożądany efekt. Pasta nie jest przy tym droga – jej cena waha się w granicach 17 zł za 75 ml.

WhiteON

Naszą kolejną, wybielającą propozycją jest WhiteON. Pasta dopiero niedawno pojawiła się na rynku. Produkt wzbogacono o wybielający aktywny węgiel oraz nowoczesną kombinację składników (m.in. PAP, czyli kwas ftalimido-kpronowy). Składnik ten ma skuteczne działanie wybielające zęby, ale też jest w pełni bezpieczny dla szkliwa. Produkt jest w stanie rozjaśnić szkliwo zębów o jeden odcień, a przy tym usuwa do 100% przebarwień. Za 75 ml WhiteON zapłacisz około 12 zł. Jest to zatem dobra i tania pasta.

WhiteWash

WhiteWash to pasta z mikropolerującymi cząsteczkami srebra, które dokładnie czyszczą i działają antybakteryjnie. Dzięki temu możliwe jest skuteczne pozbycie się osadu nazębnego oraz wszelkich przebarwień na szkliwie zębów. Z kolei za skuteczną ochronę przed próchnicą odpowiada fluor. Współczynnik ścieralności pasty wynosi: RDA 65, dzięki temu jest w pełni bezpieczna dla szkliwa. Za 75 ml pasty trzeba zapłacić około 30 zł.

Supersmile

Supersmile – opatentowana formuła Calprox to skuteczny rozjaśniacz szkliwa, który usuwa zalegającą powłokę białkową. Jest to ważne w dążeniu do uzyskania śnieżnobiałego uśmiechu, ponieważ nieusunięcie powłoki często prowadzi do powstawania płytki nazębnej, a w dalszych etapach do kamienia nazębnego. Produkt wybiela skutecznie i bezpiecznie niweluje przebarwienia – zwłaszcza po kawie oraz herbacie, czy regularnym paleniu papierosów. Pasta odświeża przy tym oddech i jest w pełni bezpieczna dla zębów wrażliwych oraz plombowanych.

UltraBlanc

UltraBlanc to wybielająca pasta do zębów z dodatkiem węgla aktywnego, która przeznaczona jest dla dorosłych, a także dzieci od 12 roku życia. Produkt skupia się nie tylko na niwelacji przebarwień, ale także utrzymaniu zębów w zdrowym i białym stanie. Innowacyjna formuła skupia się również na niwelacji nieświeżego oddechu. W składzie pasty UltraBlanc znajdziemy fluor, wyciąg z koszyczka rumianku, a także wyciąg z porostu islandzkiego. Za 75 ml pasty zapłacisz około 14 zł.

Colgate, Natural Extracts

W naszym rankingu nie mogło również zabraknąć popularnej marki Colgate. Wybielająca pasta Natural Extracts odświeża oddech, skutecznie wybiela zęby, a przy tym dokładnie usuwa osad oraz przebarwienia ze szkliwa zębowego. Pasta bardzo dobrze się pieni, ma ładny zapach i smak, który dla wielu osób odgrywa równie ważną rolę. Oprócz węgla aktywnego, w składzie pasty znajdziemy również naturalne ekstrakty roślinne i mineralne. Za 75 ml pasty zapłacisz około 11 zł – w porównaniu do otrzymanej jakości jest to zatem bardzo dobra cena.

BIOREPAIR Pro White

Nasz ranking zamyka BIOREPAIR Pro White. Produkt tej marki lubiany jest przede wszystkim za inteligentne cząsteczki Microrepair, których działanie wzmocniono o polimerową technologię PVP, która znakomicie wybiela zęby. Regularne używanie pasty rano i wieczorem przywraca szkliwu naturalny kolor i jednocześnie je naprawia. Pasta niweluje płytkę nazębną, a także skutecznie chroni przed próchnicą i powstawaniem kamienia nazębnego. W porównaniu do poprzedników jest to jednak nieco droższa pasta – za 75 ml trzeba zapłacić około 22 zł.