kobieta myjaca zeby szczoteczka do zebow

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia higiena jamy ustnej jest bardzo ważnym elementem w życiu każdego człowieka. Podczas prawidłowej pielęgnacji jesteśmy w stanie usunąć resztki jedzenia, dzięki czemu nasze zęby będą mniej narażone na różnego rodzaju dolegliwości. Nie należy zapominać również o regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym, w celu oceny naszego zgryzu. Pamiętajmy, że występowanie bólu to zazwyczaj ostatni alarm przed udaniem się do specjalisty. Dajmy sobie pomóc od razu, gdyż wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo, że całkowicie poradzimy sobie z dolegliwością. 

Dobra szczoteczka do zębów – rodzaje

Wśród różnych produktów do higieny jamy ustnej możemy wyróżnić jedną z najbardziej istotnych, czyli szczoteczkę. Dobra szczoteczka do zębów pomoże nam odpowiednio dbać o zgryz. Jakie rodzaje szczoteczek możemy wyróżnić? Możemy wyróżnić 4 rodzaje szczoteczek do zębów, zaczynając od najbardziej popularnej:

  • manualna,
  • elektryczna,
  • soniczna,
  • ultradźwiękowa.

Szczoteczka manualna

To tradycyjny rodzaj szczoteczki, który charakteryzuje się wysoką dostępnością oraz niską ceną. Podczas stosowania szczoteczki manualnej musimy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej techniki szczotkowania. Dzięki temu skutecznie pozbędziemy się resztek jedzenia. Ten typ posiada prostokątną główkę i często gumowe elementy po drugiej stronie, które służą do czyszczenia języka. W zależności od potrzeb jesteśmy w stanie wybrać rodzaj włosia naszej szczoteczki. Dla osób z nadwrażliwością dziąseł polecane są te z miękkim włosiem. Dzięki ich budowie są delikatne, co nie powoduje podrażnień. Tutaj należy zastosować precyzyjne szczotkowanie w celu skutecznego mycia zębów. Najczęściej wybierane szczoteczki manualne to te ze średnim włosiem, gdyż nie podrażniają dziąseł, a przy tym dobrze spełniają swoje funkcje czyszczenia. Ostatnim rodzajem są szczoteczki z twardym włosiem, które niepolecane są dla dzieci oraz dorosłych z nadwrażliwością. Warto dodać, że szczoteczki manualne doskonale sprawdzą się w podróży, gdyż nie zajmują dużo miejsca oraz są lekkie. 

Szczoteczka elektryczna 

Jest bardzo łatwa w użyciu, większość modeli nie wymaga od nas stosowania szczególnej techniki mycia. Dzięki swojej obrotowej główce jest w stanie dotrzeć w niemalże każde miejsce. Z racji tego, że szczoteczki elektryczne posiadają wymienne końcówki, może ona być stosowana przez kilku domowników. Jak to działa? Wymienne końcówki posiadają oznaczenia kolorystyczne. Wystarczy, że zapamiętamy kolor, a następnie zmienimy główkę przymocowując ją do trzonu. To prosty sposób na oszczędność. Co ciekawe szczoteczki elektryczne bardzo często posiadają wbudowany timer, dzięki czemu będziemy dokładnie wiedzieć, ile należy szczotkować nasze zęby. Coraz częściej możemy spotkać na rynku zaawansowane modele, które monitorują jakość naszego szczotkowania, np. poprzez podłączenie urządzenia do aplikacji mobilnej. 

Szczoteczka soniczna

Szczoteczki soniczne różnią się nieco od elektrycznych. Do szczotkowania tym rodzajem produktu wykorzystywane są specjalne drgania i fale dźwiękowe. Tutaj również mamy do czynienia z wymiennymi główkami, które należy regularnie zmieniać. W niektórych modelach możemy znaleźć takie funkcje jak: masowanie dziąseł lub wybielanie zębów. 

Szczoteczka ultradźwiękowa

Podobnie jak szczoteczki soniczne, emitują fale dźwiękowe. Jest to bardzo zaawansowany model szczoteczki, który nie wymaga kontaktu z zębami. Polecana dla osób z nadwrażliwością, gdyż zastosowane w nich fale wpływają wzmacniająco na dziąsła. Mimo ich delikatnej pracy doskonale usuwają bakterie z jamy ustnej. 

Szczoteczka do zębów – dobra metoda szczotkowania

Podczas mycia zębów jest nam potrzebna nie tylko dobra szczoteczka do zębów, lecz także odpowiednia metoda szczotkowania. W przypadku szczoteczek elektrycznych, sonicznych i ultradźwiękowych nie jest to wymagane. Natomiast wiele osób korzysta ze szczoteczek manualnych. Ten typ szczoteczki często stosowany jest również podczas wyjazdów, dlatego warto znać odpowiednie metody. Szczotkowanie powinniśmy zacząć od czyszczenia zewnętrznych powierzchni górnych zębów, a następnie wykonać to samo na dolnych. Podczas mycia możemy stosować metody wymiatające lub obrotowe, zawsze zaczynając od linii dziąseł. Następnie przechodzimy do wewnętrznej części górnych i dolnych zębów. Podczas szczotkowania żujących części zębów stosujemy krótkie ruchu do przodu i tyłu. Na końcu delikatnie czyścimy język. Mogą nam do tego posłużyć: gumowe końcówki zlokalizowane z tyłu główki szczoteczki lub włosie. 

Dobra szczoteczka do zębów to nie wszystko! 

Należy pamiętać, że dobra szczoteczka do zębów to nie wszystko. Stosujmy odpowiednie metody szczotkowania, podyktowane rodzajem szczotki, której używamy. Oprócz tego sięgajmy po nić dentystyczną, która doskonale dotrze do każdej szczeliny. Dodatkowo zaopatrzmy się w płyny do płukania jamy ustnej, które również pomogą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Oczywiście pamiętajmy o regularnych przeglądach dentystycznych, w celu wczesnego wykrycia dolegliwości.

Dobra szczoteczka do zębów – ranking

Philips Sonicare Diamond Clean

Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajmuje Philips Sonicare Diamond Clean. Jest to soniczna szczoteczka do zębów, której uchwyt został pokryty w całości antypoślizgowym materiałem. Oprócz tego produkt działa w 5 różnych trybach, które zmienia się przyciskiem zasilania. Ich nazwy podczas zmieniania wyświetlają się na szczoteczce, dzięki temu bez trudu odnajdziesz i zapamiętasz swój ulubiony. Szczoteczkę cechuje fajny, prosty i klasyczny wygląd – produkt jest przy tym dostępny w 4 kolorach. Jeżeli chodzi o pracę szczoteczki, to jedno ładowanie pozwala ją używać przez 3 tygodnie (dwa razy dziennie). W komplecie do szczoteczki załączono ładne etui podróżne, które jednocześnie ładuje ją bezprzewodowo. Można je również podłączyć do laptopa. W zestawie znajdziesz również ładowarkę w kształcie szklanki, którą można używać do płukania buzi.

Soniczna Smilesonic EX

Drugie miejsce w naszym rankingu zajmuje Soniczna Smilesonic EX o bardzo ładnym wyglądzie. Rączka produktu została wykonana schludnie i estetycznie. Wygodnie trzyma się ją w ręku, dzięki czemu mycie zębów staje się łatwiejsze. Panel sterowania szczoteczki obsługuje się za pomocą jednego przycisku, który służy do jej włączenia, wyłączenia oraz zmiany trybów czyszczenia. Szczoteczka ma wskaźnik naładowania baterii.  Soniczna Smilesonic EX jest w stanie wykonać nawet 96 000 ruchów w ciągu minuty. Szczoteczka jest przy tym dostępna w aż 6 wersjach kolorystycznych – każda z nich zawiera w zestawie 4 wymienne końcówki oraz twarde etui podróżne.

PHILIPS SONICARE Protective Clean

Wśród najlepszych szczoteczek elektrycznych do czyszczenia zębów nie mogło również zabraknąć PHILIPS SONICARE Protective Clean. Jest to prosta i wygodna w używaniu szczoteczka, z której obsługą nikt nie powinien mieć problemu. Urządzenie generuje 62 000 ruchów sonicznych na minutę, dzięki czemu dokładnie czyści zęby. Produkt wyposażono również w timer, który sygnalizuje, kiedy należy zmienić miejsce czyszczenia zębów. Jest to system opracowany na podstawie rekomendacji dentystów. Jeżeli natomiast chodzi o czas pracy szczoteczki, to jeden cykl pracy baterii wystarcza na 2 tygodnie codziennego użytkowania.

Smilesonic UP

Smilesonic UP to elektryczna szczoteczka do mycia zębów, która pracuje w trzech trybach. Produkt wyróżnia się fajnym, eleganckim designem i jest przy tym dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych – białej oraz różowej. W kupionym zestawie znajdziesz aż sześć różnego rodzaju głowic czyszczących, dzięki czemu możesz wybrać tą, która spełni Twoje oczekiwania względem produktu. Oprócz tego w zestawie znajdziesz również podróżne etui. Szczoteczka Smilesonic UP posiada przy tym wydajną, litową baterię, która szybko się ładuje.

SEYSSO Carbon Basic Black

SEYSSO Carbon Basic Black to kolejna, dobra szczoteczka do zębów, która posiada 3 tryby pracy. Urządzenie pracuje przy tym w dwóch prędkościach: 62 000 i 82 000 ruchów sonicznych na minutę. Dzięki temu pozwala w bezpieczny i skuteczny sposób usunąć przebarwienia z zębów – w tym również tych wrażliwych. Szczoteczka została przy tym wyposażona w sygnalizator czasu mycia, który ułatwia dbanie o zęby. Czas pracy pojedynczego ładowania wystarcza na 6 tygodni. W zestawie znajdziesz 1 końcówkę i ładowarkę – urządzenie nie posiada zatem etui podróżniczego.

Philips Sonicare Easy Clean

Naszą kolejną propozycją jest Philips Sonicare Easy Clean. Jest to prosta, ale inteligentna szczoteczka do zębów wyposażona w praktyczną funkcję Quadpacer, która co 30 sekund przypomina Ci o zmianie miejsca szczotkowania. Dzięki temu Twoje zęby zostaną dokładnie oczyszczone. Tryb czyszczenia działa przy tym przez 2 minuty – nie musisz zatem skupiać zbytniej uwagi na czasie mycia zębów w ich poszczególnych partiach. Szczoteczka wykonuje około 500 ruchów na sekundę i działa zaskakująco cicho. Jej codzienne używanie pozwala skutecznie chronić płytkę nazębną i jednocześnie usuwa plamy oraz resztki jedzenia z przestrzeni pomiędzy zębami. W pełni naładowana bateria szczoteczki działa przez 2 tygodnie (około 84 minut ciągłego szczotkowania).

Soniczna Smilesonic GO

Soniczna Smilesonic GO słynąca z estetyczności oraz niesamowitej ergonomii, szczoteczka do zębów brytyjskiej marki Smilesonic, która zachwyca nowoczesnym wyglądem. Produkt dostępny jest w dwóch, odpornych na zabrudzenia, wersjach kolorystycznych. Szczoteczka została wyposażona w 3 tryby szczotkowania, dzięki którym mycie zębów staje się jeszcze skuteczniejsze. Są to tryby: czyszczenia, delikatnego czyszczenia oraz wybielania, którego prędkość pracy osiąga 96 000 ruchów na minutę. Oprócz tego urządzenie wyposażono w czasomierz i wydajną baterię, której cykl pracy wytrzymuje nawet 2 miesiące. W zestawie Soniczna Smilesonic GO znajdziesz dwie podstawowe końcówki czyszczące DailyCare.

Seysso Carbon Professional

Nasza kolejna propozycja to Seysso Carbon Professional. Szczoteczkę cechuje potrójny tryb pracy, w którym najintensywniejszy osiąga aż 96 000 ruchów na minutę. Jest to tryb Whitening, który pozwala szybko i skutecznie pozbyć się kamienia nazębnego oraz innych zanieczyszczeń z zębów. Urządzenie o klasycznym wyglądzie ma przy tym timer, który ułatwia mycie zębów. Informuje on o konieczności zmiany miejsca szczotkowania, dzięki czemu nie musisz martwić się tym, że któreś z zębów nie zostały dokładnie wyszczotkowane. Jeden cykl pracy Seysso Carbon Professional jest przy tym w stanie pracować przez 6 tygodni (przy standardowym używaniu szczoteczki dwa razy dziennie, przez dwie minuty).

Seysso Oxygen

Seysso Oxygen to jedna z najszybszych szczoteczek elektrycznych na rynku. Urządzenie pracuje z prędkością 96 000 ruchów na minutę, dzięki czemu jest w stanie dokładnie wyczyścić Twoje zęby. Szczoteczka doskonale sprawdza się do usuwania wszelkich zanieczyszczeń oraz rozjaśniania zębów. Posiada przy tym solidną rękojeść i 3 tryby szczotkowania, spośród których możesz wybrać odpowiedni dla siebie. Produkt wyposażono również w system, który ułatwia kontrolowanie czasu mycia zębów oraz jakość ich mycia. Po każdych 30 sekundach pracy szczoteczki dostajesz sygnał o zmianie miejsca czyszczenia. Szczoteczka na jednym ładowaniu posłuży Ci przez 250 minut.

SEYSSO Planet NeptunX

Nasz ranking dobrych szczoteczek do mycia zębów zamyka SEYSSO Planet NeptunX. Jest to produkt z kilkoma programami pracy, który wystarcza na aż 75 dni używania. Urządzenie cechuje się 4 trybami pracy, które m.in. je wybielają oraz wykonują masaż dziąseł. Szczoteczka wykonuje od 60 000 do nawet 87 000 ruchów sonicznych na minutę. Jeżeli chodzi o zawartość zestawu, to znajdziesz w nim: szczoteczkę, 1 końcówkę, ładowarkę oraz etui podróżnicze, które pomieści aż dwie końcówki. Minusem produktu jest jednak dość spory czas ładowania.