Zawsze, kiedy mówimy o przetłuszczających się włosach, musimy pamiętać, że tak naprawdę problem tkwi w skórze głowy. Powodem świecących, nieestetycznych włosów jest nadmierne wydzielanie łoju wytwarzanego przez gruczoły łojowe na powierzchnię skóry. Istnieje kilka czynników, które wpływają na nadmierne wydzielanie łoju. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Co wpływa na przetłuszczanie się włosów?

Problem z przetłuszczaniem się włosów może dotyczyć każdego. Powodów tego zjawiska może być kilka. Najczęściej na przetłuszczanie się włosów wpływ mają:

  • czynniki hormonalne, a dokładniej androgeny. Testosteron docierając do mieszka włosowo-łojowego rozpoczyna stymulacje wydzielania łoju;
  • czynniki nerwowe, czyli głównie stres (zarówno fizyczny jak i emocjonalny);
  • czynniki dietetyczne, głównie dieta obfitująca w tłuszcze i węglowodany ostre przyprawy i słodycze, a także niedobory witaminowe (A,E,B2,PP,C);
  • czynniki zewnętrzne, np. gorące powietrze suszarki, cykle biologiczne, leczenie farmakologiczne, zanieczyszczenia środowiskowe, choroby jamy ustnej, stany zapalne czy stosowanie nieodpowiednich szamponów.

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Przetłuszczające się włosy wymagają specjalnej pielęgnacji. Nadmiar sebum wpływa negatywnie na ich stan, obciążając je i hamując prawidłowy rozwój. Nie powinniśmy zatem dodatkowo ich obciążać nieodpowiednimi kosmetykami. Głównym celem pielęgnacji jest oczyszczanie skóry głowy oraz odżywianie włosów. Szampon do włosów przetłuszczających się powinien zapobiegać zaleganiu wydzieliny łojowej i oczyszczać włosy w sposób łagodny, ale jednocześnie nie dopuszczać do nadmiernego przesuszenia skóry głowy. W przypadku odżywek do włosów przetłuszczających się skupiamy się na ich lekkiej formule – powinny nawilżać, ale nie obciążać! Na sklepowych półkach znajdziemy także maski, jednak należy się z nimi obchodzić bardzo ostrożnie. Najlepszym sposobem będzie nałożenie kosmetyku przed myciem głowy – podwyższona temperatura, jaka panuje w łazience podczas kąpieli dodatkowo wzmocni działanie składników zawartych w masce, dlatego warto pozostawić ją na włosach do końca zabiegów pielęgnacyjnych.

Włosy przetłuszczające się lubią płukanki i wcierki. Jednym z najprostszych sposobów na wykonanie domowej płukanki jest połączenie soku z połowy cytryny, dwóch łyżek octu i trzech szklanek letniej, przegotowanej wody. Taka mieszanka pozytywnie wpływa na przetłuszczające się włosy – odświeża je i reguluje pracę gruczołów łojowych. Warto sięgnąć także po zioła i wykonać szampon do włosów przetłuszczających się na bazie rumianku, skrzypu polnego, nagietka i pokrzywy. Zioła należy zalać wrzątkiem i parzyć około 15 minut. Następnie napar wystudź i umyj nim głowę.

Jak myć włosy, które często się przetłuszczają i jak często?

Przetłuszczające się włosy można myć nawet codziennie, jeżeli tylko używamy odpowiednich szamponów. Pamiętaj, o czym pisaliśmy wyżej – nie możemy dopuścić do nadmiernego przesuszenia skóry głowy! Stosuj kosmetyki, które działają jednocześnie lekko antybakteryjnie i regulują pracę gruczołów łojowych, ale także są łagodne dla skóry głowy. Po myciu głowy zawsze trzeba pamiętać o dokładnym, wręcz przesadnym spłukaniu resztek kosmetyków z włosów. Najlepiej pozostawić włosy do samodzielnego wyschnięcia lub skorzystać z suszarki z chłodnym nawiewem. Poddawanie włosów działaniu wysokich temperatur jest zawsze niekorzystne.

Jaki szampon do włosów przetłuszczających się? Ranking

Szampon do włosów przetłuszczających się powinien być przede wszystkim delikatny. W jego składzie szukajmy jak najbardziej naturalnych substancji, takich jak: rozmaryn, cytryna, węgiel aktywny, lawenda, dziegieć brzozowy, pokrzywa, czarna rzodkiew, łopian, mięta, rzepa, aloes, zielona glinka, chmiel, tarczyca bajkalska, glinka marokańska i olejek z drzewa herbacianego. Składniki te oczyszczają skórę głowy, a także regulują poziom wydzielanego przez gruczoły łojowe sebum. Ponadto wpływają łagodząco na ewentualne stany zapalne i odświeżają skórę głowy. Wybierając szampon do włosów przetłuszczających się, zwróćmy także uwagę na to, czego nie powinno być w jego składzie. Do takich składników należą przede wszystkim silne detergenty (np. SLS i SLES) oraz silikony. Jeżeli widzimy je w składzie szamponu, omijajmy go szerokim łukiem. Wybierajmy zamiast nich szampony na bazie mydlnicy lekarskiej, glukozydu kokosowego lub laurylowego czy też betainy kokamidopropylowej.

Dlaczego tak ważne jest dopasowanie szamponu do rodzaju włosów?

Najprościej rzecz ujmując, źle dopasowany szampon nie tylko nie pomaga, ale może także doprowadzić do pogłębienia się problemu ze skórą głowy i włosami. Szampon do włosów przetłuszczających się powinien być delikatny, łagodny i jak najbardziej naturalny właśnie dlatego, żeby dodatkowo nie obciążać i tak już obciążonych nadmiarem sebum włosów. Zbyt ciężkie, tłuste kosmetyki mogą doprowadzić do zablokowania się ujść gruczołów łojowych. W konsekwencji, zamiast świeżej fryzury możemy spotkać się ze stanami zapalnymi, bólem, swędzeniem i jeszcze większym przetłuszczaniem się włosów.

Błędy popełniane w pielęgnacji włosów przetłuszczających się

Najczęstszym błędem w pielęgnacji jest nakładanie szamponu do włosów przetłuszczających się bezpośrednio na głowę. Szampon powinniśmy aplikować najpierw na mokre ręce, a następnie wmasować w skórę głowy. Często zapominamy także o tym, że powinno się to odbywać w formie masażu – dzięki temu oczyszczamy skórę z nadmiaru sebum, pobudzamy krążenie i działamy stymulująco na cebulki włosów.

Błędem jest także nakładanie odżywek i masek na skórę głowy. Te kosmetyki powinno się nakładać wyłącznie na powierzchnię włosa, mniej więcej od wysokości ucha po same końce. Nakładanie masek i odżywek na całą powierzchnię głowy może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Taka aplikacja bowiem zbytnio obciąża i podrażnia skórę głowy.

Równie ważne jest suszenie włosów. Błędy popełniamy już podczas osuszania ich ręcznikiem, kiedy zbytnio pocieramy nim mokrą skórę głowy. Zamiast tego powinniśmy owinąć głowę ręcznikiem i delikatnie odcisnąć z niej nadmiar wody. Należy także pamiętać, aby nie zostawiać ręcznika w formie turbanu na głowie zbyt długo. To prowadzi do nadmiernego ogrzewania skóry głowy, a w konsekwencji do wzmożonej pracy gruczołów łojowych – i koło niestety się zamyka.

Szampon do włosów przetłuszczających się – ranking

Zoxin-med – szampon leczniczy do przetłuszczających się włosów z łupieżem

Zoxin-med to leczniczy szampon przeznaczony do przetłuszczających się włosów z tendencją do powstawania łupieżu. Z uwagi na właściwości produkt idealnie sprawdzi się także do stosowania przy miejscowych zakażeniach grzybiczych skóry. Leczniczy kosmetyk z powodzeniem można również stosować przy dolegliwościach związanych z łojotokowym zapaleniem skóry. Zoxin-med posiada w składzie ketokonazol (związek z grupy pochodnych imidazolu, który hamuje enzymy odpowiedzialne za wzrost grzybów).

InSight Rebalancing

Kolejnym profesjonalnym szamponem dedykowanym przetłuszczającym się włosom jest InSight Rebalancing. Produkt nie zawiera SLS/SLES, a przy tym bazuje na organicznym olejku z drzewa herbacianego. Dzięki zawartości fitokompleksu kosmetyk reguluje ilość wydzielanego łoju odpowiedzialnego za nadmierne przetłuszczanie się włosów. InSight Rebalancing zawiera aż 97% składników pochodzenia naturalnego – m.in.: ekstrakty organiczne z brzozy, lawendy oraz pobudzającego zmysły grejpfruta.

Kérastase Specifique Bain Divalent

Na podium naszego rankingu nie mogło również zabraknąć znanej i cenionej marki Kérastase. Specifique Bain Divalent to doskonały produkt, który spełnia cechy w pełni orzeźwiającej kąpieli dla przetłuszczających się włosów. Działanie kosmetyku obejmuje całą długość włosów – od najbardziej przetłuszczającej się nasady aż po końce, które zostają nawilżone na odpowiednim poziomie. Szampon skutecznie oczyszcza skórę głowy i ogranicza produkcję sebum. Już po pierwszym zastosowaniu ze skóry głowy znika nieprzyjemny zapach, a włosy pozostają czyste, świeże, miękkie i pachnące.

Kemon Actyva Equilibrio Greasy

Kemon Actyva Equilibrio Greasy to nasza kolejna propozycja dobrego szamponu do przetłuszczających się włosów. Głównym celem produktu jest ograniczenie nadmiernej produkcji sebum na skórze głowy. Aby uzyskać zadowalający efekt, niezbędne jest jednak regularne stosowanie szamponu. Każda kolejna aplikacja sprawia, że włosy pozostają sprężyste, lekkie i łatwe w rozczesywaniu. Zawarte w Kemon Actyva Equilibrio Greasy składniki pochodzenia naturalnego przywracają naturalną równowagę skóry głowy. W składzie znaleźć można m.in.: dziewannę wielokwiatową, kocankę włoską, len zwyczajny, rumian żółty oraz perlit, który reguluje ilość wydzielanego sebum.

Bioderma Nodé G

Dobrym szamponem do przetłuszczających się włosów jest także Bioderma Nodé G. Jest to głęboko oczyszczający szampon, który został całkowicie pozbawiony wszelkich detergentów. Ich miejsce zajęły delikatne substancje myjące, które odpowiadają za usuwanie nadmiaru sebum. W efekcie włosy pozostają czyste, błyszczące oraz pełne objętości. Produkt jednocześnie zmniejsza wrażliwość skóry głowy. Za ładny zapach odpowiada delikatnie perfumowana formuła, która zawiera hipoalergiczne substancje zapachowe.

Babcia Agafia – syberyjski szampon do włosów przetłuszczających się na cedrowym propolisie

Babcia Agafia, czyli syberyjski szampon do włosów przetłuszczających się na cedrowym propolisie. Składnik ten odpowiedzialny jest także za wzmocnienie włosów, ich regenerację oraz naprawę mechanicznych uszkodzeń. Z kolei w procesach mających na celu regulację wydzielanego sebum stoi bodziszek łąkowy, który działa jednocześnie przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwłupieżowo. Szampon ma bardzo bogaty skład pełen innych ziół, które już po pierwszym użyciu widocznie poprawiają kondycję włosów.

Yope Fresh Grass naturalny szampon

Yope Fresh Grass to kolejny naturalny szampon, który odświeża oraz reguluje na skórze głowy ilość wydzielanego sebum. Skład produktu dba nie tylko o nasadę włosów, ale także o ich końce pozostawiając je odpowiednio nawilżone. Włosy pozostają zdrowo lśniące, lekkie i miękkie. Do zakupu produktu zachęca cena – koszt około 20 zł – jak i również soczysty i orzeźwiający zapach, za który odpowiada ekstrakt z trawy cytrynowej oraz limonki. Formuła została dodatkowo wzbogacona o sól morską, która działa niczym peeling (delikatnie złuszcza skórę i usuwa sebum oraz resztki wcześniej zastosowanych produktów do pielęgnacji, oraz stylizacji.

CHI Tea Tree Oil

CHI Tea Tree Oil to propozycja dla osób pragnących dokładnie oczyścić swoją wrażliwą skórę głowy, skłonną do podrażnień. Za natychmiastowe ukojenie odpowiada formuła produktu, która łączy w sobie macerat z lawendy, rumianku oraz mięty pieprzowej. Szampon skupia się równie na poprawie ukrwienia oraz regulacji pracy gruczołów łojowych. Produkt zwalcza również bakterie, które odpowiadają za powstawanie łupieżu. Całość receptury została wzbogacona o jedwab, który wygładza strukturę każdego włosa.

Ducray Sabal

Ducray Sabal to kolejny, regulujący wydzielanie sebum szampon do włosów przetłuszczających się. Jego formuła opóźnia przetłuszczanie się włosów – jest to efektem użycia sabalu oraz skoncentrowanego wyciągu z palmy sabalowej, która hamuje łojotok. Wyselekcjonowane składniki czynne dbają przy tym o lekkość włosów oraz ich puszystość. Na efekty produktu trzeba jednak trochę zaczekać. Producent zaleca stosowanie szamponu 2 razy w tygodniu przez co najmniej 6 tygodni.

Only BIO szampon micelarny

Ostatnie miejsce w naszym rankingu zajmuje Only bio – szampon micelarny, który produkowany jest przez polską markę. Produkt oczyszcza skórę głowy oraz włosy, a przy tym nie niszczy ich naturalnej bariery ochronnej. Zastosowana formuła jest przy tym w pełni wegańska – świadczy o tym aż 99% składników pochodzenia naturalnego. W szamponie znajdziemy m.in.: biorafinowaną sufrakturę z rzepaku, która ułatwia dokładne mycie włosów i działa antybakteryjnie. Produkt ma także olejek ze skórki cytryny, który normalizuje pracę gruczołów łojowych. Po zastosowaniu kosmetyku włosy pozostają świeże, puszyste i naturalnie błyszczące.