Wspomniane zmiany skórne pojawiają się u 50-90% ciężarnych, zazwyczaj na brzuchu i piersiach, ale niekiedy można je też zobaczyć na udach i pośladkach. Zwykle występują one na wskutek nadmiernego napięcia skóry i gwałtownych zmian gospodarki hormonalnej. Czasami rozstępy pojawiają się też na ramionach, plecach i barkach, wynika to z szybkiego przybierania na wadze.

Rozstępy w ciąży – czy można ich uniknąć?

Pierwsze rozstępy poprzedzone są uporczywym swędzeniem skóry, w dalszej kolejności pojawiają się różowe, białe, czerwone, brązowe lub fioletowe pasma. Mogą być one wypukłe lub wklęsłe i mają nierówne brzegi. Zmiany skórne często występują obok siebie, chociaż niekiedy dzieli je spora odległość. Charakterystyczne blizny pojawiają się w wyniku nadmiernego rozciągania skóry właściwej i zmian w strukturze włókien kolagenowych. Ponadto następuje degradacja tkanki łącznej i zanik naskórka. Skóra nie jest dostosowana do tempa powiększania się brzucha i piersi, w konsekwencji zaczyna pękać i tworzą się blizny.

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy może zapobiec pojawieniu się rozstępów. Przyszła mama powinna zadbać o umiarkowaną aktywność fizyczną, pod warunkiem że lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań. Ciężarne mogą chodzić na spacery, pływać, uprawiać jogę lub pilates. Oprócz tego ważne jest wysypianie się, zdrowa dieta i właściwe nawodnienie organizmu. Zadbaj o to, aby w Twoim jadłospisie znalazły się warzywa, owoce i nabiał. Zrezygnuj zaś ze słodyczy, fast foodu, czy słodkich napojów gazowanych. Aby poprawić kondycję skóry, uwzględnij w swojej diecie produkty bogate w cynk. Do najlepszych źródeł tego minerału zaliczamy:

  • mięso, ryby i podroby,
  • zielony groszek, fasola biała i groch,
  • nabiał,
  • kasza gryczana,
  • orzechy,
  • gorzka czekolada,
  • pestki dyni,
  • kakao gorzkie.

W Twojej diecie powinny zagościć również produkty bogate w witaminę E, takie jak szpinak, olej słonecznikowy, orzechy laskowe, pomidory, jarmuż, czy marchew. Ponadto możesz sięgnąć po migdały, dynię, oliwę z oliwek, jagody, maliny i szparagi.

Ciężarna powinna również kontrolować przyrost wagi. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się rozstępów, należy stopniowo przybierać na wadze. Jeśli miałaś prawidłową wagę przed zajściem w ciąży, możesz przytyć 11,5-16 kg. W przypadku niedowagi akceptowalny przyrost masy ciała wynosi 12,5-18 kg, natomiast w przypadku nadwagi nie powinien przekraczać 6-7 kg.

Do codziennej pielęgnacji możesz też włączyć balsam, który dogłębnie nawilża i odżywia skórę, a przy okazji zapobiega powstawaniu rozstępów. Pamiętaj, żeby stosować kosmetyki skierowane do kobiet w ciąży. W ten sposób zyskujesz pewność, że są one bezpieczne dla Ciebie i maluszka. Takie specyfiki nie zawierają substancji, które mogłyby przeniknąć do krwiobiegu, ingerując w rozwój dziecka.

Możesz wzbogacić swoją kosmetyczkę o olejek przeciw rozstępom. Kosmetyk nawilża, odżywia, wygładza i uelastycznia skórę. Produkt zawiera substancje naturalne, które nie wywołują reakcji alergicznej. Specyfik zwiększa odporność skóry na rozciąganie. Można go stosować od 1 dnia ciąży, co ważne nie pozostawia tłustej warstwy.

Czym jest krem na rozstępy w ciąży – ranking?

Kosmetyk nawilża, odżywia i uelastycznia skórę, dzięki czemu staje się ona bardziej odporna na pękanie. Poszukaj kremu, który zawiera oleje roślinne, a także wosk pszczeli, czy masło shea. Witamina E i wyciągi roślinne wspierają działanie preparatu. Pamiętaj, żeby dopasować go do swoich potrzeb. Wybierz krem na rozstępy, który nie zostawia tłustej warstwy, w ten sposób unikniesz plam na ubraniach. Przyszłe mamy często stosują kosmetyki, które zawierają elastynę i kolagen, a także składniki obkurczające naczynia krwionośne.

Pamiętaj, żeby delikatnie nakładać krem rozstępy na brzuch. Rozprowadzając go na piersiach, omijaj okolice brodawek. Możesz intensywniej wmasować kosmetyk w pośladki, uda i biodra tak, żeby skóra lekko się zaczerwieniła. Przed aplikacją kremu wykonaj peeling drobnoziarnisty ciała, w ten sposób poprawisz wchłanianie składników aktywnych. 

Kiedy stosować krem na rozstępy w ciąży?

Rozstępy pojawiają się zwykle w drugim trymestrze, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stosować krem profilaktycznie. Możesz go również używać po porodzie, dopóki skóra nie odzyska dawnej sprężystości. Pamiętaj jednak, że niektóre specyfiki dozwolone są dopiero od 4 miesiąca. Aby upewnić się, że możesz je stosować, zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w etykiecie. Warto go wcierać 2 razy dziennie, zwracając przy tym uwagę na miejsca szczególnie narażone na powstawanie rozstępów.

Zanim włączysz krem do pielęgnacji, upewnij się, że nie wywoła on reakcji alergicznej. W tym celu wykonaj próbę uczuleniową. Wystarczy, że nałożysz odrobinę kosmetyku na czystą, suchą skórę za uchem, przedramienia, nadgarstek lub wewnętrzną stronę łokcia. Poczekaj 24-48 godzin, jeśli po tym czasie nie pojawi się swędzenie, zaczerwienienie, czy podrażnienie, możesz spokojnie używać kremu. Unikaj kosmetyków, które mają drażniący zapach i nasilają nudności. 

Jak wybrać krem na rozstępy w ciąży? Ranking najlepszych kosmetyków

Zanim wybierzesz kosmetyk na rozstępy, sprawdź jego skład. Aby krem przyniósł pożądany efekt, powinien zawierać:

  • naturalny tłuszcz w postaci stałej, np. masło shea, masło kakaowe,
  • olej – lniany, słonecznikowy, bawełniany, migdałowy, arganowy lub z awokado,
  • witaminę E,
  • alantoinę,
  • kwas hialuronowy,
  • D-pantenol.

Wśród bezpiecznych składników kosmetyków dla kobiet w ciąży znajdziemy też glicerynę, wyciąg z przywrotnika, bluszczu, rumianku, z nagietka, czy skrzypu polnego. W ten sposób możesz intensywnie nawilżyć skórę, złagodzić podrażnienia i przyspieszyć gojenie ran. Upewnij się, że wybrany kosmetyk zawiera też kolagen i elastynę, które przywracają sprężystość skórze. 

Jeśli jesteś w ciąży, zrezygnuj z kosmetyków zawierających:

  • kwasy kosmetyczne – mogą podrażniać skórę i przyczyniać się do powstawania plam pigmentacyjnych,
  • retinol i retinoidy – zwiększają ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka, zwłaszcza jeśli będziesz je stosować w I trymestrze,
  • parabeny – przenikają do krwiobiegu i mleka matki, dlatego należy ich unikać w czasie ciąży i karmienia piersią.

Kremy antycellulitowe często zawierają wyciąg z kasztanowca i kofeinę, których powinny unikać przyszłe mamy. Wspomniane składniki mogą rozszerzać naczynia krwionośne i pobudzić krążenie, dlatego zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu.

Czy krem na rozstępy rzeczywiście działa?

Stosowanie dobrego kremu minimalizuje ryzyko pojawienia się rozstępów, co potwierdzają liczne badania. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku ważna jest regularność! Krem na rozstępy w ciąży warto stosować minimum 3-4 razy w tygodniu, aby przyniósł on maksymalne korzyści.

Domowe sposoby na rozstępy w ciąży

Chociaż domowe metody nie przyniosą takich rezultatów jak profesjonalny krem na rozstępy, mogą one skutecznie wesprzeć codzienną pielęgnację ciała. Niektóre sposoby zadziałają nawet na powstałe już rozstępy. Proponowane specyfiki są bezpieczne, a użyte w nich składniki – tanie i łatwo dostępne. 

Niektóre ciężarne zamiast kosmetyków na rozstępy używają nierafinowanej oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia lub oliwki dla dzieci. Wspomniane produkty nawilżają i uelastyczniają skórę, dlatego przynoszą dobre efekty. Pamiętaj, żeby wmasować je w problematyczne miejsca. Podczas zabiegu możesz delikatnie podszczypywać skórę, aby pobudzić krążenie. 

Możesz szczotkować ciało na sucho, pod warunkiem że Twoja ciąża nie jest zagrożona, ani zaawansowana. W ten sposób złuszczysz martwy naskórek, wyrównasz koloryt skóry, a także ją ujędrnisz, wygładzisz i poprawisz mikrokrążenie. Pamiętaj, żeby omijać brzuszek, a do zabiegu używać specjalnej szczotki o miękkim włosiu. Zanim zaczniesz przygodę ze szczotkowaniem, skonsultuj się z lekarzem.

Regularnie wykonuj delikatny masaż, najlepiej podczas kąpieli albo tuż po niej. Omijaj przy tym górną część brzuszka, aby nie doprowadzić do przedwczesnych skurczy macicy. Masaż uelastycznia skórę, dzięki czemu ułatwia wchłanianie kosmetyków i zapobiega powstawaniu rozstępów. Od trzeciego miesiąca możesz wykonywać zabieg 2 razy dziennie, ale zrezygnuj z niego 2 tygodnie przed porodem. 

Krem na rozstępy w ciąży – ranking

Pharmaceris M Foliacti

Szukasz sprawdzonego kremu na rozstępy w ciąży? W rankingu pojawił się Pharmaceris M Foliacti, który zawiera:

  • kwas foliowy – stymuluje produkcję elastyny i kolagenu, dzięki czemu skóra staje się odporna na rozciąganie,
  • fitokompleks (saponina, aminokwasy i alkaloidy) – spowalnia proces gromadzenia się tkanki tłuszczowej,
  • olej z nasion bawełny – zmiękcza i odżywia skórę.

Kosmetyk możesz stosować od 4 miesiąca ciąży.

Mustela Maternity

Szukasz dobrego kremu na rozstępy w ciąży? W rankingu zagościł Mustela Maternity, który zapobiega powstawaniu wrzecionowatych pasm na skórze. Kosmetyk składa się w 96% z substancji pochodzenia naturalnego.  Możesz go stosować zarówno w ciąży, jak i po porodzie. Specyfik zapewnia długotrwałe nawilżenie skóry, dodatkowo wzmacnia ją, uelastycznia i łagodzi uczucie napięcia. Właściwości zawdzięcza wyjątkowej mieszance:

  • oleju jojoba, gliceryny i oleju kokosowego,
  • masła shea,
  • ekstraktu z oczaru wirginijskiego,
  • oleju z awokado,
  • polifenoli pochodzących z owoców marakui.

Krem na rozstępy Ziaja

Krem na rozstępy Ziaja wzmacnia włókna kolagenowe i elastynowe, jednocześnie stymuluje ich syntezę. W ten sposób skóra staje się elastyczna, jędrna i sprężysta. Oprócz tego specyfik zmniejsza widoczność rozstępów, a także zapobiega powstawaniu nowych zmian. Można go stosować od 4 miesiąca ciąży.

Vichy Action Integrale Vergetures

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć kremu na rozstępy Vichy Action Integrale Vergetures. Warto go stosować, aby rozjaśnić istniejące rozstępy, a także zminimalizować ryzyko pojawienia się nowych. Kosmetyk intensywnie nawilża i odżywia skórę, a wysoką skuteczność zawdzięcza obecności krzemu, hydroksyproliny i olejków roślinnych.

Thalgo Stretch Mark Cream

Przyszłym mamom polecamy też krem na rozstępy Thalgo Stretch Mark Cream, pełen składników odżywczych i regenerujących. Specyfik poprawia elastyczność skóry, dzięki czemu staje się ona odporna na rozciąganie. W ten sposób produkt zapobiega pojawianiu się rozstępów. 

Tołpa

Zastanawiasz się, jaki wybrać krem na rozstępy? W rankingu obowiązkowo zagościł kosmetyk marki Tołpa. Produkt nie tylko rozjaśnia rozstępy, lecz także chroni przed pojawieniem się nowych zmian. Krem skierowany jest dla przyszłych mam od 4 miesiąca ciąży. Warto go stosować go również po porodzie, aby poprawić kondycję skóry. W składzie znajdziemy zielone algi, masło shea i proteiny z orzechów laskowych.

L’’biotica Evolet

Zastanawiasz się, jak szybko pozbyć się wrzecionowatych pasm na skórze? Wypróbuj krem na rozstępy, w rankingu znalazł się L’’biotica Evolet, który wystarczy na kilka miesięcy stosowania. Możesz go używać od 3 miesiąca ciąży i kontynuować kurację po porodzie. Kosmetyk nie tylko rozjaśnia i wygładza rozstępy, lecz także redukuje blizny, trądzik, plamy, czy zrogowaciałe komórki naskórka.

Bentley

Oprócz tego polecamy krem Bentley, który zawiera 75% składników pozyskiwanych z roślin uprawianych w gospodarstwach ekologicznych. Nie zawiera alkoholu, sztucznych substancji zapachowych, parabenów, SLES, ani SLS. Znajdziemy w nim natomiast olej słonecznikowy, masło shea i masło kokosowe.

Pregnancy Cocoa Butter Formula

Jeśli szukasz skutecznego kremu na rozstępy w ciąży, ranking zdecydowanie ułatwi Ci zadanie. Postaw na Pregnancy Cocoa Butter Formula, który przyda Ci się podczas masażu. Specyfik nadaje się do wszystkich typów skóry.  Aby przyniósł wymarzony efekt, powinnaś używać go regularnie. Kosmetyk nawilża i odżywia skórę, jednocześnie zmniejsza widoczność rozstępów. Wśród składników aktywnych znajdziesz witaminę E i olejek arganowy. Oprócz tego produkt zawiera kolagen i elastynę. Możesz go stosować nie tylko w ciąży, lecz także po porodzie. Kosmetyk przyspieszy bowiem regenerację skóry. 

Rilastil Stretch Marks

W naszym zestawieniu pojawił się także krem Rilastil Stretch Marks. Możesz go stosować zarówno w ciąży, jak i podczas karmienia piersią. Kosmetyk intensywnie nawilża skórę i dostarcza jej dużo składników odżywczych. Oprócz tego wspaniale ją wygładza i przywraca jędrność. Zawarty w nim olej ryżowy zmiękcza i regeneruje skórę, aminokwasy pomagają w odbudowie włókien kolagenowych, natomiast witaminy zmniejszają rozstępy i zapobiegają powstawaniu nowych.