Proponowane produkty skutecznie chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Przypominamy, że powinny się one znaleźć w każdej kosmetyczce, ponieważ zapobiegają one przedwczesnemu starzeniu skóry, oparzeniom słonecznym i przebarwieniom. Kosmetyki do opalania zapewniają dodatkową ochronę przed nowotworami skóry, takimi jak czerniak. Pamiętaj, tylko żeby miały one SPF przynajmniej 30. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze specyfików do opalania!

Czym są kosmetyki do opalania?

Wbrew pozorom kosmetyki do opalania powinniśmy stosować przez cały rok, nawet w pochmurny dzień. Słońce emituje niebezpieczne promienie UVA i UVB, niezależnie od pogody. Należy również przypomnieć, że śnieg, woda i piasek odbijają padające światło, co przyczynia się do wzrostu promieniowania.

Parasole chronią przed słońcem, ale nie każdy model blokuje promieniowanie UV. Warto więc stosować kosmetyki, które zapobiegają skutkom ubocznym nadmiernego opalania. Pamiętaj tylko, że ich wybór nie może być przypadkowy. Dopasuj je do swojego fototypu skóry, czyli rodzaju karnacji.

Kosmetyki do opalania – dlaczego warto używać kremów z filtrem?

Melanocyty to specjalne komórki, które znajdują się głównie w warstwie podstawnej naskórka. Produkują one melaninę, odpowiedzialną za kolor oczu, włosów i skóry. Im więcej wytwarza jej nasz organizm, tym bardziej jesteśmy odporni na promieniowanie ultrafioletowe. Z drugiej strony, jeśli mamy jasną karnację, powinniśmy ograniczyć przebywanie na słońce. Pamiętajmy też o codziennym stosowaniu kosmetyków do opalania, dzięki czemu uchronimy się przed niekorzystnym działaniem promieni UV. Nie warto jednak całkowicie rezygnować z ekspozycji na słońce, ponieważ organizm produkuje wtedy witaminę D.

Badania pokazują, że stosowanie kosmetyków do opalania zmniejsza ryzyko rozwoju czerniaka. Wodoodporność, formuła, czy właściwości nawilżające mają drugorzędne znaczenie. Jeśli zależy Ci na tym, żeby zapewnić sobie maksymalną ochronę przeciwsłoneczną, powinieneś stosować preparat po każdym wyjściu z wody.

Czym jest SPF w kosmetykach do opalania?

Sun Protection Factor (SPF) to międzynarodowy współczynnik, który określa stopień ochrony przed oparzeniami słonecznymi i promieniowaniem UVB.

Aby kosmetyk zapewniał taką ochronę, jak ta podana na opakowaniu, należałoby nakładać 2 mg preparatu na 1 cm2 ciała. To oznacza, że dorosły mógłby zużyć nawet jedną tubkę kremu podczas jednego opalania. Zazwyczaj stosujemy znacznie mniejsze ilości, dlatego powinniśmy powtarzać aplikację co 2-3 godziny, a także po każdej kąpieli.

Nie wystarczy jednak stosować kosmetyków przeciwsłonecznych, żeby zapewnić sobie należytą ochronę. Zrezygnuj z opalania w godzinach 11-15, w przeciwnym razie narażasz się na poparzenia, a nawet udar słoneczny. Jeśli w tym czasie musisz przebywać na zewnątrz, poszukaj cienia, pij dużo wody, załóż kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. 

Jaki SPF w kosmetykach do opalania wybrać?

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej kosmetyki do opalania możemy podzielić na 4 poziomy ochronne.

  • SPF 6-10 – niska ochrona przeciwsłoneczna, takie preparaty dają złudne poczucie bezpieczeństwa, dlatego lepiej z nich zrezygnować, 
  • SPF 15-25 – średnia ochrona przeciwsłoneczna, SPF 15 blokuje 93,3% promieniowania UVB, 3
  • SPF 30-50 – wysoka ochrona przeciwsłoneczna, kosmetyki SPF 30 pochłaniają promieniowanie w 97%, natomiast SPF 50 absorbują go w 97%,
  • SPF 50+ – bardzo wysoka ochrona przeciwsłoneczna, produkt blokuje promieniowanie w 98%, należy podkreślić, że żaden preparat nie zapewnia 100% ochrony.

Ochrona przed promieniowaniem UVA wynosi przynajmniej ⅓ wartości SPF, zazwyczaj oznaczony jest UVA w kółku lub PA ++++.

Jak długo działają kosmetyki do opalania?

SPF wskazuje, jak długo możesz się opalać po nałożeniu kremu przeciwsłonecznego, zanim dojdzie do oparzenia. Jeśli rumień pojawia się u Ciebie po 30 minutach, to po zastosowaniu kosmetyku z filtrem SPF 20, ten czas wydłuży się do 30 × 20 minut, czyli po 10-godzinnej ekspozycji na słońce. Nie oznacza to jednak, że tak długo możesz się bezpiecznie opalać. Pamiętaj, żeby nakładać preparat co 2-3 godziny, ponieważ stopniowo traci on swoje właściwości. Oprócz tego smaruj się kremem po wyjściu z wody, nawet jeśli stosujesz wodoodporne kosmetyki do opalania. Preparat przeciwsłoneczny stosuj 20-30 minut przed wyjściem na zewnątrz, a ubrania załóż dopiero kilka minut po aplikacji.

Kosmetyki do opalania – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Szukając kosmetyków do opalania, zwróć uwagę nie tylko na wysokość SPF, lecz także rodzaj zastosowanych filtrów. Możemy wyróżnić preparaty bazujące na filtrach:

  • chemicznych – pochłaniają promieniowanie UV, z drugiej strony wnikają one w skórę, dlatego u niektórych osób powodują swędzenie, pieczenie, szczypanie i zaczerwienienie,
  • mineralnych – odbijają i rozpraszają promienie słoneczne, zazwyczaj zawierają tlenek tytanu i tlenek cynku, należy podkreślić, że są one hipoalergiczne, dzięki czemu można je bezpiecznie stosować u dzieci, alergików i osób z atopowym zapaleniem skóry. 

Unikaj preparatów z substancjami zapachowymi! Niektóre składniki mogą uczulać lub podrażniać, zwłaszcza pod wpływem promieni słonecznych. Zrezygnuj też z kosmetyków, zawierających alkohol i inne substancje drażniące. Aby uniknąć przesuszenia skóry, wybierz produkt z gliceryną, masłem shea lub pantenolem.

Czy rodzaj cery wpływa na dobór kosmetyków do opalania?

Typ I (celtycki) 

  • rude lub blond włosy, 
  • jasnoniebieskie, jasnozielone lub jasnoszare oczy,
  • bardzo jasna cera, często pokryta piegami,
  • skóra podatna na oparzenia słoneczna, a odporna na opalanie,
  • zaleca się stosowanie filtrów SPF 50+ i rezygnację z opalania.

Typ II (północnoeuropejski) 

  • niebieskie, szare lub zielone oczy, 
  • blond włosy, 
  • umiarkowanie jasna cera, nierzadko występują na niej piegi,
  • skóra opala się stopniowo, po ekspozycji na słońce najpierw jest czerwona, a dopiero potem lekko brązowieje,
  • osoby o jasnej karnacji są narażone na oparzenia słoneczne, ale nie w takim stopniu, jak przedstawiciele I grupy,
  • zaleca się stosowanie filtrów 50 i unikanie ekspozycji na słońce.

Typ III (środkowoeuropejski) 

  • jasna cera, może być zaróżowiona lub zaczerwieniona,
  • jasnobrązowe włosy lub ciemny blond,
  • zielone, ciemnoniebieskie, szare lub brązowe oczy,
  • skóra stosunkowo szybko opala się na jasnobrązowo,
  • umiarkowana skłonność do oparzeń,
  • należy stosować ochronę na poziomie SPF 30.

Typ IV (południowoeuropejski)

  • oliwkowa karnacja,
  • brązowe lub ciemnobrązowe włosy,
  • piwne, brązowe lub ciemnozielone oczy,
  • skóra łatwo się opala, rzadko ulega oparzeniom,
  • opalenizna długo się utrzymuje,
  • należy stosować filtry SPF 20.

Typ V (charakterystyczny dla Arabów i rasy żółtej)

  • śniada lub jasnobrązowa cera,
  • czarne lub ciemnobrązowe włosy,
  • czarne lub piwne oczy.
  • skóra bardzo łatwo się opala, nie ma skłonności do oparzeń,

Typ VI (afrykański)

  • czarna lub ciemnobrązowa cera,
  • ciemnobrązowe lub czarne włosy,
  • piwne lub czarne oczy,
  • skóra praktycznie nie ulega oparzeniom.

Kosmetyki do opalania – ranking

Antyoksydacyjny krem z witaminą C SPF 50+ Ziaja Sopot Sun

Jeśli zależy Ci na wysokiej ochronie przeciwsłonecznej, zwróć uwagę na Antyoksydacyjny krem z witaminą C SPF 50+ Ziaja Sopot Sun. W składzie kosmetyku znajdziemy organiczne filtry UVA i UVB, dlatego warto stosować go o każdej porze roku. W ten sposób uchronisz skórę przed przebarwieniami, oparzeniami słonecznymi, a także spowolnisz proces starzenia. Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu skutecznie walczy z wolnymi rodnikami. Z kolei witamina E, zwana również witaminą młodości, nawilża, odżywia i wygładza skórę. Ponadto ma ona właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Stosując krem Ziaja, możesz też chronić pieprzyki i znamiona przed słońcem.

Aloe Waterproof Sun Gel SPF 50+ marki Holika Holika

Szukasz żelu do opalania, który możesz stosować na twarz i ciało? Sięgnij po Aloe Waterproof Sun Gel SPF 50+ marki Holika Holika. Kosmetyk składa się w 78% z ekstraktu z aloesu, który nawilża skórę, łagodzi podrażnienia, a także niweluje zaczerwienienie spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce. Produkt ma lekką, żelowo-kremową formułę, w ten sposób szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy. 

Emulsja do opalania marki Lirene

W naszym rankingu znalazła się też emulsja do opalania marki Lirene, którą mogą stosować osoby z cerą wrażliwą. Znajdziemy w niej filtry UVA i UVB, zapewniające skuteczną ochronę przed słońcem. Kosmetyk został wzbogacony o aktywne substancje antyoksydacyjne, które skutecznie walczą z wolnymi rodnikami. W ten sposób hamuje on proces starzenia się skóry. Emulsja zawiera alantoinę i masło shea, mające silne właściwości nawilżające. Na uwagę zasługuje też witamina E, która chroni skórę przed fotostarzeniem.

Sun Care Soraya SPF 50

Zwolennikom balsamów do opalania polecamy kosmetyk Sun Care Soraya SPF 50. Preparat zawiera fotostabilny system filtrów UV, mogą go stosować także osoby z cerą wrażliwą i jasną karnacją. W składzie produktu znajdziemy algi morskie, które intensywnie nawilżają naskórek. Kosmetyk łatwo się rozprowadza, nie pozostawiając białych plam, ani tłustej, lepkiej warstwy.

Eucerin Sun Photoaging Control

Oprócz tego proponujemy wyjątkowo lekki balsam do opalania SPF 30 – Eucerin Sun Photoaging Control. Preparat zapewnia wysoką ochronę przed promieniowaniem UV, dlatego mogą go również stosować osoby z cerą wrażliwą. Kosmetyk skutecznie neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Balsam został wzbogacony o glicerynę, która ma właściwości nawilżające, wygładzające i łagodzące. 

Nivea Sun Protect & Moisture

W naszym zestawieniu pojawił się również Balsam Ochronny SPF 50+ Nivea Sun Protect & Moisture. Kosmetyk intensywnie nawilża skórę, jednocześnie przywraca jej jedwabistą gładkość. Oprócz tego minimalizuje on ryzyko oparzeń i przebarwień słonecznych. Produkt ma wodoodporną i biodegradowalną formułę, dlatego powinien zagościć w Twojej kosmetyczce. Specyfik nie zawiera oksybenzonu i oktoksylanu, znajdziemy w nim natomiast filtry UVA i UVB. Kosmetyk został przebadany dermatologicznie, co oznacza, że nie uczula, ani nie podrażnia skóry.

Anthelios SPF 50 + marki La Roche-Posay

Warto również wspomnieć o hipoalergicznym fluidzie Anthelios SPF 50 + marki La Roche-Posay. Kosmetyk ma nieco wodnistą konsystencję, ale nie pozostawia lepkiej warstwy. W składzie znajdziemy wodę termalną i innowacyjny filtr MEXORYL 400. Produkt chroni nie tylko przed promieniami UV, lecz także zanieczyszczeniami powietrza.

Nuxe SPF 50

Szukasz mleczka do opalania, które możesz nakładać na twarz i ciało? Zwróć uwagę na kosmetyk Nuxe SPF 50, zapewniający wysoką ochronę przed słońcem. Dodatkowo preparat intensywnie nawilża skórę i zapobiega powstawaniu przebarwień. Specyfik ma lekką konsystencję, odporną na działanie wody i potu. Formuła produktu szybko się wchłania, nie pozostawiając białej, tłustej warstwy. Mleczko zawiera naturalne składniki, takie jak:

  • wyciąg z buraka, ryżu i rozmarynu,
  • hiacynt wodny,
  • glicerynę,
  • kwiat Kau Pe, pochodzący z Oceanii.

Garnier Ambre Solaire

W naszym zestawieniu zagościł również transparentny spray do opalania SPF 30 – Garnier Ambre Solaire. Kosmetyk chroni skórę przed promieniowaniem UVA i UVB, jednocześnie ją odświeża i nawilża. Produkt ma dwufazową, lekką konsystencję, wzbogaconą o wyciąg z aloesu. Wodoodporny preparat nie zawiera barwników i substancji zapachowych, które mogłyby wywołać reakcję alergiczną. Znajdziemy w nim natomiast fotostabilny system filtrów, w tym Mexoryl® SX.

Ducray Melascreen SPF 50+

Jeśli szukasz wodoodpornego kremu, zapewniającego wysoką ochronę przed słońcem, sięgnij po Ducray Melascreen SPF 50+. Możesz go nakładać na twarz, szyję i dekolt. Kosmetyk ma przyjemną konsystencję, która szybko się wchłania, dzięki czemu nie pozostawia tłustej, lepkiej warstwy. Specyfik jest wydajny i wodoodporny, dlatego przyda się podczas wakacji nad morzem lub jeziorem. Produkt łatwo się rozprowadza, co docenią nawet najbardziej wymagający klienci. Można stosować go pod makijaż, ponieważ nie pozostawia białych plam. Krem skierowany jest do osób o jasnej, wrażliwej skórze.