peeling twarzy

Szukasz kosmetyku, który oczyści pory i złuszczy martwy naskórek, ale jednocześnie nie wywołuje podrażnień? Sięgnij po peeling enzymatyczny. W rankingu znajdziesz produkty, które cieszą się największym zaufaniem. Sprawdź, dlaczego warto je stosować!

Czym jest peeling enzymatyczny? Poznaj nasz ranking!

Szukasz alternatywy dla peelingów mechanicznych i kwasowych? Sięgnij po delikatny kosmetyk, który złuszcza tylko zewnętrzne warstwy skóry. W ten roli doskonale sprawdzi się peeling enzymatyczny. Możesz go stosować przez cały rok, ponieważ nie powoduje podrażnień, ani przebarwień w wyniku ekspozycji na słońce.

Jak wybrać najlepszy peeling enzymatyczny? Przeanalizuj skład!

Jeśli masz cerę naczynkową lub trądzikową, poszukaj delikatnego peelingu enzymatycznego. Zawarte w nim cząsteczki ścierne nie powodują takich podrażnień, jak gruboziarniste odpowiedniki. Działania preparatu zawdzięczamy enzymom roślinnym, takim jak bromelaina i papaina. Pierwsza substancja występuje w ananasach, wspaniale wygładza skórę, natomiast druga znajduje się w papai i rozjaśnia przebarwienia. Peeling enzymatyczny może również zawierać enzymy, pochodzące z aloesu, zielonego jabłka, figi, kiwi, mango, czy dyni. 

Z figi pozyskiwana jest ficyna, która działa intensywniej niż papaina. Aktynidyna pochodzi z kiwi, skutecznie złuszcza warstwę rogową naskórka. Mniejszą popularnością cieszy się arbutyna, zawarta w borówce czarnej. W niektórych peelingach znajdują się proteazy, do których zaliczamy trypsynę, pepsynę i subtylizynę. Z kolei keratolinę otrzymuje się syntetycznie. Substancja delikatnie rozjaśnia i złuszcza skórę. 

Niektórzy producenci dodają do preparatu enzymy lipotyczne, które usuwają nadmiar sebum i martwe komórki naskórka. W składzie peelingu możemy czasami znaleźć substancje łagodzące, takie jak kwas mlekowy lub alantoinę, albo pochodne siarki, o właściwościach antybakteryjnych. Niekiedy producenci wzbogacają preparaty o wyciągi roślinne, antyoksydanty, witaminy i olejki. Dzięki temu można je dobrać do indywidualnych potrzeb skóry.

Dlaczego warto stosować peeling enzymatyczny?

Peeling jest uniwersalny, w przeciwieństwie do wielu kosmetyków złuszczających. Dzięki temu możesz go stosować, niezależnie od tego, jaki masz typ skóry. Produkt działa na powierzchni skóry, dlatego możesz go bezpiecznie stosować w swoim domu. Kosmetyk skupia się przede wszystkim na obumarłych komórkach naskórka, dlatego nie podrażnia cery. 

Przypominamy, że peeling enzymatyczny i peeling drobnoziarnisty to dwa różne produkty. W pierwszym przypadku nie musimy wykonywać masażu twarzy, natomiast w drugim pocieramy skórę, aby ją zniszczyć. Pierwszy kosmetyk zaliczamy do peelingów chemicznych, natomiast drugi do peelingów mechanicznych. Niektórzy producenci łączą je w jednej formule, aby błyskawicznie wygładziła naskórek. 

Peeling enzymatyczny, podobnie jak kwasowy, usuwa martwe komórki naskórka w wyniku reakcji chemicznej. Należy podkreślić, że preparaty kwasowe głębiej wnikają w skórę. W zależności od tego, jaki produkt wybierzesz, mogą rozjaśnić cerę, pomóc w walce z trądzikiem lub usunąć przebarwienia. Peeling enzymatyczny delikatnie wspierają naturalne procesy złuszczania skóry.

Niektóre peelingi enzymatyczne można nałożyć na noc, pod warunkiem że taka informacja znajduje się na opakowaniu. Taki preparat zawiera mniejsze stężenie enzymów, dlatego nie wywołuje podrażnień. Produkt ma lekką konsystencję, która szybko się wchłania. Pamiętaj, żeby rano go zmyć i nałożyć krem nawilżający.

Czy peeling enzymatyczny może źle wpływać na cerę?

Peeling enzymatyczny jest bardzo delikatny, nie trzeba go trzeć po nałożeniu, co minimalizuje ryzyko podrażnień. Zawarte w nim enzymy roślinne rozpuszczają keratynę, rozluźniają wiązania międzykomórkowe i usuwają martwy naskórek. Pamiętaj jednak, żeby nie stosować go zbyt często, zwłaszcza jeśli masz cerę naczynkową lub wrażliwą. Nie wykonuj zabiegu częściej niż 2-3 razy w tygodniu, w przeciwnym razie możesz podrażnić skórę. W niektórych przypadkach powtarzaj go jeszcze rzadziej, zgodnie z zaleceniami producenta. 

Aby uniknąć skutków ubocznych po peelingu enzymatycznym, odpowiednio przygotuj skórę. Dzień przed zabiegiem nie stosuj preparatów z retinolem i kwasami. Zrezygnuj też z mikrodermabrazji i depilacji, aby nie podrażniać skóry. 

Jak dobrać peeling enzymatyczny do rodzaju cery?

Peeling enzymatyczny nie narusza bariery hydrolipidowej, co jest szczególnie ważne w przypadku trądziku. Nie musimy się martwić, że produkt zaogni zmiany skórne. Kosmetyk nie wyleczy trądziku, ale z pewnością wesprze leczenie. To również świetny produkt dla osób z cerą naczynkową lub wrażliwą. Możesz go również wypróbować, jeśli masz skórę suchą lub mieszaną.

Peeling enzymatyczny mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. W tym czasie skóra może być jednak wyjątkowo wrażliwa, dlatego warto wcześniej wykonać próbę uczuleniową. W drogeriach znajdziesz nie tylko peelingi enzymatyczne do twarzy, lecz także do ciała. Produkt złuszczy martwy naskórek, ale nie trzeba go pocierać, dlatego nie powoduje on zaczerwienienia, ani pieczenia. Jeśli masz wyjątkowo wrażliwą cerę, upewnij się, że wybrany preparat nie zawiera drobinek ścierających. Oprócz tego polecamy peeling enzymatyczny do skóry głowy. Produkt jest skuteczny i wydajny, a przy tym można łatwo pozbyć się pozostałości z pasm.

Jak stosować peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny nakładamy podobnie jak maseczkę. Pamiętaj, żeby najpierw dokładnie oczyścić twarz, w ten sposób maksymalizujesz działanie enzymów. Aby zyskać pewność, że pozbyłeś się wszystkich zanieczyszczeń, wykonaj dwuetapowe oczyszczanie. Najpierw przemyj twarz mleczkiem do demakijażu lub płynem micelarnym. W ten sposób dokładnie zmyjesz makijaż. Zamiast jednak używać płatków kosmetycznych, sięgnij po delikatnie złuszczające gaziki. Podczas drugiego etapu oczyść twarz żelem, pamiętaj, żeby kilka razy w tygodniu zamienić go na kosmetyk myjąco-złuszczający. Wspomniany produkt może zawierać glinki, kwas salicylowy lub ścierające drobinki.

Peeling enzymatyczny doskonale radzi sobie z przebarwieniami, zmarszczkami i bliznami. Możesz go stosować przed nałożeniem maski odżywczej lub nawilżającej. Pozostaw produkt na kilkanaście minut (maksymalny czas podany jest na opakowaniu), a następnie dokładnie zmyj ciepłą wodą. Możesz też przetrzeć twarz tonikiem lub hydrolatem lawendowym. Efekty widać już po pierwszym zabiegu, powtarzaj go jednak regularnie, aby uzyskać maksymalne korzyści. Peeling ułatwia wchłanianie składników aktywnych, dlatego nałóż później krem, maseczkę lub serum.

Peeling enzymatyczny – ranking

Hydrain 3 od Dermedic

Hydrain 3 od Dermedic przypomina klasyczną maseczkę. Produkt ma lekką, kremową formułę, co ułatwia jego aplikację. Kosmetyk zawiera mocznik i kwas hialuronowy, dlatego nadaje się do pielęgnacji cery suchej. Możesz używać go raz w tygodniu, ponieważ nie podrażnia skóry. Nie tylko usuwa martwe komórki naskórka, lecz także oczyszcza zatkane pory. Preparat jest bardzo wydajny, ponieważ do wykonania zabiegu wystarczy 1 łyżeczka.

Kosmetyk od Bielendy

Szukasz peelingu enzymatycznego, który dobrze sprawdzi się w przypadku cery naczynkowej? Sięgnij po kosmetyk od Bielendy z keratoliną. Enzym usuwa zrogowaciałe komórki naskórka, wygładza skórę, a także przyspiesza jej odnowę komórkową. Produkt znajduje się w miękkiej, wygodnej tubce, co ułatwia jego stosowanie. Preparat ma żelową, lekko różową konsystencję.

Naczynka Pro – FlosLek Laboratorium

Oprócz tego polecamy Naczynka Pro – peeling enzymatyczny z papainą – marki FlosLek Laboratorium. Produkt skutecznie złuszcza martwy naskórek, pozostawiając miękką i gładką skórę. Kosmetyk ma kremową konsystencję, dlatego nie sprawia problemu podczas nakładania i zmywania.

Mel Skin

Szukasz rozświetlającego peelingu enzymatycznego? W rankingu zagościł preparat marki Mel Skin, który zawiera papainę, bromelinę i ekstrakt z granatu. Produkt nie tylko złuszcza martwy naskórek, lecz także rozświetla cerę i niweluje oznaki zmęczenia. Ponadto kosmetyk przyspiesza regenerację skóry. Peeling ma intensywne działanie, dlatego wystarczy stosować go raz w tygodniu, a nawet rzadziej. Produkt skierowany jest do osób z cerą suchą i dojrzałą, ale nadaje się do każdego typu skóry.

Dermo Face Sebio – Tołpa

Dermo Face Sebio marki Tołpa złuszcza naskórek, oczyszcza pory i zapobiega powstawaniu zaskórników. Dodatkowo reguluje on produkcję sebum. Nie znajdziemy w nim produktów pochodzenia odzwierzęcego, dlatego jest on przyjazny dla wegan. Preparat nie zawiera kwasów AHA, ani szorstkich drobinek, dlatego nie podrażnia skóry. Można go włączyć do pielęgnacji cery suchej, mieszanej i wrażliwej. Skuteczne działanie preparat zawdzięcza 3 enzymom – papainie, bromelinie i keratolinie. Jeśli po nałożeniu kosmetyku poczujesz silne pieczenie, natychmiast go zmyj. W niektórych przypadkach wywołuje reakcję alergiczną, dlatego warto wcześniej wykonać próbę uczuleniową. Nałóż odrobinę preparatu na nadgarstek, wewnętrzną część łokcia lub za uchem. Poczekaj kilka minut, a następnie zmyj go letnią wodą. Obserwuj skórę przez 24 godziny, jeśli w tym czasie nie pojawi się zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie lub wypryski, możesz stosować peeling.

Kozie Mleko – Ziaja

Peeling enzymatyczny Kozie Mleko marki Ziaja podbił serca wielu kobiet. Oprócz papainy znajdziemy w nim oliwę z oliwek, proteiny mleczne i D-pantenol. Nie tylko usuwa martwy naskórek, lecz także koi podrażnienia i nawilża cerę. Produkt doskonale sprawdzi się w przypadku skóry mieszanej i suchej. Osoby z cerą tłustą lub problematyczną powinny poszukać preparatu o nieco silniejszym działaniu.

Orientana Kali Musli

Szukasz naturalnego peelingu enzymatycznego? W rankingu pojawił się preparat marki Orientana Kali Musli. Produkt składa się w 99% z substancji naturalnych. Kosmetyk polecany jest osobom z cerą naczynkową i wrażliwą. Nie tylko złuszcza martwy naskórek, lecz także łagodzi podrażnienia i rozjaśnia przebarwienia. 

OnlyBio Bakuchiol & Skwalan 

Peeling enzymatyczny OnlyBio Bakuchiol & Skwalan zawiera:

  • papainę – usuwa martwy naskórek,
  • bakuchiol – roślinny odpowiednik retinolu,
  • skwalan – nawilża i odmładza skórę.

Sylveco

Zastanawiasz się, jak szybko usunąć martwy naskórek, a jednocześnie nawilżyć i odmłodzić skórę? Sięgnij po peeling enzymatyczny! W rankingu nie mogło zabraknąć preparatu marki Sylveco. Możesz go śmiało włączyć do naturalnego rytuału pielęgnacji. W składzie znajdziesz bromelainę, papainę, olej geraniowy, masło kakaowe i trawę cytrynową. Peeling działa powierzchniowo, dlatego nie wywołuje podrażnień. Produkt rozpuszcza martwy naskórek, a także poprawia strukturę i koloryt skóry. 

Papaya Granule Peels – Cell Fusion C

Szukasz skutecznego peelingu enzymatycznego, który możesz stosować w domowym zaciszu? Postaw na Papaya Granule Peels od Cell Fusion C. To doskonały produkt dla osób, które mają problem z szarą, zmęczoną, zanieczyszczoną cerą. Kosmetyk jest bogaty w antyoksydanty, minerały i witaminę C. Skutecznie usuwa martwe komórki naskórka, nadmiar sebum i zanieczyszczenia. 

Ziaja – „Ulga dla skóry wrażliwej” 

Zastanawiasz się, jak dbać o skórę skłonną do podrażnień? Wybierz delikatny peeling enzymatyczny, marka Ziaja przygotowała serię „Ulga dla skóry wrażliwej”. Produkt ma kremową konsystencję, w jego składzie znajdziemy substancje odżywcze. W ten sposób nie tylko złuszcza martwy naskórek, lecz także zmiękcza, nawilża i uelastycznia. Ponadto kosmetyk oczyszcza pory, poprawia koloryt i chroni cerę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.