Na samym wstępie chcę zauważyć, że cera sucha to nie to samo co cera odwodniona. O ile ta pierwsza to rodzaj cery, który związany jest z naszą genetyką, druga to kwestia aktualnego stanu naszej skóry twarzy, z którym przy zastosowaniu odpowiednich działań, możemy sobie poradzić i przywrócić odpowiednią kondycję cery. Dziś więc zajmiemy się kwestią cery suchej, dokładnie kwestią makijażu. A przynajmniej jednym z jego etapów. 

W poniższym artykule postaram się przedstawić Wam kilka podkładów do cery suchej. Pragnę także zaznaczyć, że poniższy ranking podkładów do cery suchej, nie wartościuje ich w skali od najlepszych do najgorszych, a jedynie ma na celu przedstawienie dostępnych możliwości, zarówno tych wysokopółkowych, jak i drogeryjnych. Mam więc nadzieję, że każda posiadaczka cery suchej, znajdzie tutaj coś dla siebie, a być może wypatrzy tutaj swojego ulubieńca, bez którego nie wyobraża sobie codziennego makijażu. No to zaczynamy!

Podkład do cery suchej

Bourjois Healthy Mix

Bourjois Healthy Mix czyli według obietnicy producenta podkład rozświetlająco-nawilżający, który ma zagwarantować promienną cerę i ukrywać oznaki zmęczenia. Jest to podkład z niższej półki cenowej, który ceni wiele makijażystek, a to już z pewnością dodaje mu chociaż jedną gwiazdkę. Podkład cechuje płynna i lekka konsystencja, średnie krycie i naturalny efekt końcowy. Nawet nie mając dużej wprawy, z łatwością rozprowadzamy go po skórze twarzy, nie tworząc efektu maski. Producent obiecuje 16h trwałości, jednak z całą pewnością, nie jest to podkład do cery suchej, który cechuje największa wytrzymałość wśród dostępnych na rynku. Jednakże jako produkt na co dzień z pewnością spełni swoje zadanie. Spokojnie można też o nim powiedzieć, że kryje w sobie całą bombę witaminową (witaminy B5,C,E), co decyduje m.in. o tym, że sprawdzi się zarówno do cery suchej i bardzo suchej. Dodatek kwasu hialuronowego dodatkowo korzystnie wpłynie na odpowiednie nawilżenie naszej suchej cery.

Bourjois CC Cream

Drugi podkład do cery suchej od Bourjois. Tym razem będzie krem CC, a dokładnie Bourjois 123Perfect CC Cream. Jest to również podkład do cery suchej, który ma działanie nawilżające, jednak tym razem mamy do czynienia z podkładem lekko zastygającym, co oczywiście wiąże się z dłuższą trwałością makijażu (w stosunku do wcześniej opisanego Bourjois Healthy Mix). Sprawia to, że podkład ten sprawdzi się dobrze także dla cery mieszanej, której posiadaczki szukają czegoś nowego na co dzień. Jednakże w dalszym ciągu nie ma tutaj mowy o powstaniu efektu maski, gdyż jest to podkład stosunkowo lekki, o konsystencji dającej się bardzo łatwo rozprowadzić. Zawiera 3 pigmenty poprawiające koloryt skóry twarzy. Morelowy ma za zadanie zniwelować oznaki zmęczenia. Zielony w celu ukrycia zaczerwienionych miejsc oraz biały, którego celem jest maskowanie przebarwień. Z jego pomocą osiągniemy średni poziom krycia. 

Loreal True Match

L’oreal True Match, a dokładnie jego nowsza formuła super-blendable. Z całą pewnością to jeden z bardziej rozstawionych podkładów do cery suchej z drogeryjnych półek. Polecany jest do cer suchych w kierunku normalnych, z kolei posiadaczki cery bardzo przesuszonej, mogą nie być z niego do końca zadowolone, gdyż może je dodatkowo wysuszać. Cechuje go lekka, trochę kremowa konsystencja. To nie tylko podkład do cery suchej, ale także serum, który dzięki zawartości składników nawilżających z kwasem hialuronowym ma nie tylko nawilżać na co dzień, ale także działać długofalowo i poprawić kondycję naszej cery. Również gwarantuje średni poziom krycia, i z dotychczas wymienionych podkładów, cechuje się największą trwałością. Zachęcać może także bogata kolorystyka oraz rewolucyjne pigmenty, które odpowiadają za idealne dopasowanie się podkładu do tonacji naszej cery.

Max Factor Radiant Lift

Pierwsza trójka podkładów do cery suchej to maksymalnie średnie krycie, dla większości fanek makijażu, raczej do stosowania na co dzień w celu uzyskania lekkiego, dziennego makijażu, który jest naszą drugą skórą. Czy oznacza to, że posiadaczki suchej skóry nie mogą liczyć na podkład bardziej kryjący w drogeryjnej cenie? Oczywiście, że nie. I tutaj z pomocą przychodzi nam Max Factor Radiant Lift. Z jego pomocą uzyskamy mocne, a nawet bardzo mocne krycie. Jest bardzo wydajny, dlatego trzeba uważać, aby nie przesadzić z ilością. Już sam fakt, że podkład jest mocno kryjący oznacza, że będzie on widoczny na twarzy. Dlatego tym bardziej musimy uważać, żeby nie przesadzić. Z pewnością makijaż z użyciem tego podkładu będzie widoczny, jednak dzięki świetlistym wykończeniu twarz będzie wyglądała promiennie i jednolicie, ale nie ciężko. Krycie ucieszy z pewnością posiadaczki nie tylko cery suchej, ale także z przebarwieniami, widocznymi naczynkami czy innymi zmianami na skórze, gdyż poradzi sobie z nimi bez użycia korektora. Oczywiście ze względu, że jest to podkład do cery suchej, producent nie zapomniał o właściwościach nawilżających (kompleks na bazie kwasu hialuronowego) i pielęgnacyjnych. 

Clarins Paris Everlasting Youth Fluid 

Wraz z podkładem Clarins Everlasting Youth Fluid zmieniamy półkę cenową. Dzięki swoim właściwościom idealnie sprawdzi się nie tylko jako podkład do cery suchej, ale także dla cery dojrzałej (co zresztą bardzo często idzie w parze). Clarins jest podkładem bardzo chętnie wybieranym przez wizażystów, co samo w sobie stanowi, że warto włączyć go do kręgu naszego zainteresowania, jeśli akurat szukamy podkładu do cery suchej. Podkład intensywnie nawilża, odżywia (cera wygląda młodziej) i wygładza skórę twarzy. Ma konsystencję emulsji. Świetnie sprawdzi się zarówno w zimę, jak i w lato, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Jest podkładem plastycznym, z którym można pracować w ciągu dnia – spokojnie możemy zebrać nadmiar sebum oraz ponownie przypudrować twarz, bez uszczerbku na makijażu, a wręcz odwrotnie, przywracając mu ponownie idealną formę.

Estee Lauder Double Wear Light

Jest to oczywiście lżejsza wersja klasycznego podkładu Estee Lauder Double Wear, który ze względu na swoje idealne krycie oraz “niekończącą” się trwałość może także przesuszać, co sprawia, że nie będzie najlepszym wyborem (a przynajmniej do codziennego makijażu) dla posiadaczek cery suchej. Tymczasem Estee Lauder Double Wear Light to podkład, który został wyposażony w właściwości nawilżające. Mimo to, z jego pomocą możemy osiągnąć efekt matowego wykończenia. Jest to podkład do cery suchej w kierunku do mieszanej. Pozwala na ujednolicenie skóry twarzy. Z jego pomocą osiągniemy średnie krycie. Jest to podkład o działaniu długotrwałym, jednak znacznie lżejszym niż klasyczna wersja, dlatego nie musimy obawiać się efektu maski i spokojnie używać jako podkładu na co dzień.

Yves Saint Laurent Touche Éclat Le Teint

Yves Saint Laurent Touche Éclat Le Teint zachwyca już samym wyglądem. Z jednej strony nie ma to znaczenia, jeśli mowa o jakości podkładu, jednak nie ma się co oszukiwać – wygląd również przyciąga i zachęca do wypróbowania tego co w środku. Jest to podkład o przedłużonej świeżości na skórze, długotrwały, mający nadać naszej twarzy naturalny i promienny wygląd. Przeznaczony do skór suchych w kierunku do mieszanych. Ma średnie krycie, w kierunku do mocnego (jednakże nie jest to pełne krycie, które zapewnia np. klasyczna wersja podkładu Estee Lauder). Konsystencja jest lekko kremowa, gwarantująca dobre stapiane się podkładu ze skórą i łatwą pracę z produktem. Formuła nawilżająca, nie obciążająca skóry, nawet do 24h (oczywiście nie polecamy nosić podkładu przez tyle godzin ;)).

MAC Studio Face and Body Foundation

Podkład o którym zwykło się mówić “albo go kochasz, albo nienawidzisz”. Zacznijmy od tego, że co do zasady ten podkład do cery suchej w kwestii ceny zaliczymy do wysokopółkowych, jednak z drugiej strony podkład MAC Studio Face and Body Foundation jest sprzedawany w dwóch wariantach tj. 50 ml i 120 ml. Szczególnie biorąc pod uwagę większe opakowanie, cena za 30 ml (czyli wielkość standardowego podkładu) okazuje się być bardzo korzystna i bliżej mu do cen podkładów drogeryjnych, gdyż otrzymujemy go w wielkości czterokrotnie większej w standardzie. Jest to lekki podkład, dający średnie krycie i satynowe wykończenie. Ma płynną konsystencję, która najlepiej współgra, gdy produkt rozprowadzany jest na twarzy za  pomocą palców. Podkład pod wpływem ciepła palców i wmasowywania/blendowania go w skórę twarzy, nabiera odpowiednich właściwości i prezentuje cały swój urok – to także powód wspomnianego na samym początku “kochasz, albo nienawidzisz”. Podkład ten zapewnia nawilżenie, nie obciąża skóry i jej nie przesusza. Ma bardzo delikatne krycie, w kierunku do średniego. Wygląda bardzo naturalnie, co sprawia, że jest podkładem idealnym na co dzień.  Jest to idealny podkład do cery suchej, który nie podkreśla suchych skórek, a według producenta nadaje się do wszystkich typów skóry. 

Clinique Even Better

Clinique Even Better to kolejny podkład do cery suchej w kierunku do mieszanej. Daje nam średnie krycie do pełnego, jest kremowy, wtapia się w skórę, dając naturalne wykończenie. Nawilża skórę, wyrównuje koloryt i ma właściwości rozjaśniające przebarwienia oraz chroni przed powstawaniem nowych. Daje naturalny efekt i idealnie sprawdzi się na co dzień.

Dior Forever Skin Glow

Dior Forever Skin Glow to podkład o działaniu silnie nawilżającym. Cera ma być nieskazitelna nawet przez 24 godziny i rozświetlona. Nie tylko nie podkreśla porów, ale ma je zmniejszać. Podkład upiększa cerę i dopasowuje się do odcienia naszej skóry. Jego skład kryje w sobie aż 86% składników pielęgnacyjnych. Ma konsystencję kremu i daje średnie krycie. Sprawdza się zarówno dla posiadaczek cery suchej, jak i pozostałych typów cery.

Podsumowanie

Oczywiście nawet najdroższy podkład do cery suchej nie zdziała cudów i nie sprawdzi się, jeśli codzienny makijaż nie będzie współgrał z odpowiednią pielęgnacją naszej wymagającej skóry twarzy. (Swoją drogą nie zawsze to co najdroższe będzie też najlepsze 😉 Co równie ważne – to co sprawdza się u jednej osoby, wcale nie musi sprawdzić się u innej, nawet z tym samym rodzajem cery. Warto więc najpierw poprosić w drogerii o próbkę podkładu i przetestować go nas sobie przed zakupem pełnowymiarowego produktu.