szampon na wypadanie wlosow

Zazwyczaj włosy żyją 3-4 lata, a dziennie tracimy ich 50-100. Problem pojawia się wtedy, gdy wypada ich więcej, co najczęściej możemy zaobserwować podczas mycia i czesania. Warto wówczas sięgnąć po szampon na wypadanie włosów, który uzupełni intensywną kurację leczniczą. Można go również stosować profilaktycznie po terapii, aby zminimalizować ryzyko nawrotu. 

Szampony na wypadanie włosów – przyczyny wypadania włosów u kobiet

Problem może wynikać z zakłóconego cyklu włosów, mówimy wtedy o łysieniu telogenowym. W tym przypadku dochodzi do znacznego skrócenia fazy wzrostu, dlatego pierwsze oznaki przerzedzenia obserwujemy nawet po kilku miesiącach. Jeśli przypadłość ma ostry charakter, chory doświadcza nagłej utraty włosów, zwykle z okolic czołowych. Włosy najczęściej odrastają po 4-6 miesiącach. Przewlekłe łysienie telogenowe nie przyczynia się do całkowitego wyłysienia, ale za to przerzedzenie utrzymuje się przez wiele miesięcy.

Problem może być spowodowany niewłaściwą pielęgnacją, podrażnieniami skóry głowy, a także częstą stylizacją, koloryzacją i trwałą ondulacją.

Niejednokrotnie przyczyna tkwi w zmianach hormonalnych zachodzących podczas ciąży lub menopauzy. Należy podkreślić, że długotrwały lub silny stres wpływa nie tylko na tempo wzrostu włosów, lecz także ich gęstość i strukturę. Łupież, grzybica i łojotokowe zapalenie skóry głowy osłabiają pasma, przyczyniając się do ich wypadania. Stres oksydacyjny, spowodowany nadmiarem wolnych rodników, również prowadzi do spowolnienia wzrostu włosów. 

Szampony na wypadanie włosów – przyczyny wypadania włosów u mężczyzn

Nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn zazwyczaj spowodowane jest łysieniem androgenowym. Wspomniane schorzenie związane jest z nadwrażliwością mieszków włosowych na pochodną testosteronu, czyli dihydrosteron (DTH). Często poprzedza go łojotok lub łupież tłusty, po czym następuje stopniowa utrata włosów na skroniach (zakola) lub pojawia się łysina u szczytu głowy. Niekiedy choroba prowadzi do całkowitego wyłysienia. Nadmierna utrata włosów może wynikać z niezdrowego stylu życia, złej diety, stresu, anemii, zażywania sterydów, czy nieprawidłowej pielęgnacji.

Niektóre osoby cierpią na łysienie bliznowaciejące, wynikające z uszkodzenia mieszków włosowych np. pod wpływem silnego stanu zapalnego. Czasami pacjenci sami wyrywają sobie włosy, aby rozładować lęk i stres. W tym przypadku mówimy o trichotillomanii, która może współwystępować z zaburzeniami psychicznymi. Z kolei łysienie plackowate ma podłoże autoimmunologiczne, zazwyczaj towarzyszy innym schorzeniom o takim charakterze, np. atopowemu zapaleniu skóry. Niekiedy choroba spowodowana jest silnym stresem, a objawia się trwałymi lub tymczasowymi plackami o okrągłym, lub owalnym kształcie.

Jak zahamować wypadanie włosów?

Istnieje kilka sposobów, które mogą spowolnić proces łysienia, należy podkreślić, że nie hamują go całkowicie, ani nie wyeliminują przyczyny.

Niekiedy wypadanie włosów nasila się wiosną i jesienią, co najprawdopodobniej wynika z niedostarczania odpowiedniej ilości składników odżywczych. Pamiętaj, żeby w okresie jesienno-zimowym szczególnie zadbać o kondycję kosmyków. Aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami, warto uwzględnić w swojej diecie produkty bogate w żelazo, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę D3 i z grupy B. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić suplementację.

Wiele osób poleca domowe maseczki i wcierki, aby jednak przyniosły jakikolwiek efekt, trzeba stosować je regularnie. Specjalista może przepisać lek, np. minoksydyl lub amineksil. Niestety, po jego odstawieniu problem zwykle powraca. Antyandrogeny stosuje się tylko w przypadku poważnych zaburzeń hormonalnych. Jeśli dotychczasowe metody nie przyniosły rezultatu, warto rozważyć laseroterapię lub mezoterapią. Pierwszy zabieg pobudza metabolizm komórek, poprawia mikrokrążenie skóry głowy i wzmacnia mieszki włosowe, a także stymuluje je do wzrostu. Z kolei mezoterapia sprawdzi się przede wszystkim we wczesnym stadium łysienia. Podczas zabiegu specjalista ostrzykuje skórę głowy preparatami, poprawiającymi krążenie krwi i przywracającymi prawidłowy poziom nawilżenia. W skrajnym przypadku lekarz może zaproponować przeszczep włosów.

Szampon na wypadanie włosów wzmacnia mieszki, a także pobudza je do wzrostu. Proponowany produkt delikatnie oczyszcza pasma i skórę głowy. Preparat może uzupełnić kurację w postaci ampułek lub lotionów. Swoje właściwości kosmetyk zawdzięcza wyciągom roślinnym, witaminom i substancjom aktywnym hamującym łysienie. W szamponach składniki występują w niższych stężeniach niż w ampułkach, ale stosowane codziennie wspierają terapię. Wspomniane kosmetyki zawierają też substancje nawilżające, łagodzące i pielęgnujące skórę głowy. Szampon nie powinien się mocno pienić, ponieważ emulgatory mogą osłabiać kosmyki. 

Do czego służą szampony na wypadanie włosów?

Jeśli masz problem z nadmiernym wypadaniem włosów, poszukaj szamponu, który ma neutralne pH, czyli mieści się w granicach 4,5-5,6. Upewnij się, że produkt nie zawiera SLS, ani SLES, w przeciwnym razie może nasilać podrażnienie. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się składniki aktywne, które wzmocnią, dotlenią i odżywią włosy, jednocześnie stymulują ich wzrost.

Aby powstrzymać wypadanie włosów, poszukaj szamponu z witaminami, antyoksydantami, wyciągiem z palmy sabałowej. Możesz również wybrać preparat z kofeiną, nikotynianem tokoferylu, czy amineksilem. Pamiętaj, że na rezultaty trzeba poczekać kilka, a czasami nawet kilkanaście tygodni. Zastanawiasz się, jak stosować szampon na wypadanie włosów? Pamiętaj, żeby dokładnie go spłukać po 3-5 minutach, w przeciwnym razie możesz podrażnić skórę głowy. 

Szampon na wypadanie włosów dla kobiet 

Skuteczne preparaty wzmacniają, wygładzają i nawilżają pasma. Dobry szampon nie tylko zagęszcza włosy, lecz także ułatwia ich rozczesywanie i nadaje im zdrowy wygląd. Proponowany produkt sprawdzi się również wtedy, gdy często poddajemy kosmyki zabiegom stylizacyjnym i koloryzacji.

Szampon na wypadanie włosów dla mężczyzn

Wielu mężczyzn skarży się na zakola, przetłuszczające się włosy i wzmożony łojotok. Dobry kosmetyk nie tylko powinien hamować łysienie, lecz także wyciszać gruczoły łojowe. Zanim wybierzemy szampon, upewnijmy się, że działa przeciwłupieżowo.

Czy szampony na wypadanie włosów są skuteczne?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy szampon na wypadanie włosów przyniesie pożądany efekt. W dużej mierze zależy to od przyczyny problemu. Preparat może pomóc w przypadku tymczasowej utraty włosów, związanej z niedoborami pokarmowymi, stresem, czy zbyt częstymi zabiegami stylizacyjnymi. Jeśli jednak łysienie spowodowane jest infekcją grzybiczą, chorobą genetyczną, czy zaburzeniem psychicznym, nie spodziewajmy się spektakularnych efektów. Warto wówczas skorzystać z pomocy trychologa, który poleci szampon leczniczy. W razie potrzeby skieruje nas do specjalisty, który zleci odpowiednie badania.

Najlepsze szampony na wypadanie włosów drogeryjne

W popularnych preparatach znajdziemy zazwyczaj ekstrakt z żeń-szenia, cynk, wyciąg z czarnej rzodkwi, czy l-karnitynę. W przypadku tańszych marek szampon na wypadanie włosów nie jest środkiem leczniczym. Drogeryjne produkty są wzbogacone o składniki aktywne, którym zawdzięczają właściwości pielęgnacyjne. Mogą one pomóc w przypadku włosów osłabionych częstą koloryzacją, czy stylizacją. Nie spodziewajmy się jednak, że przywrócą prawidłowy cykl wzrostu włosa.

Najlepsze szampony na wypadanie włosów dermatologiczne

Jeśli zmagasz się z nasilonym wypadaniem włosów, wybierz się do trychologa. Specjalista ustali przyczynę problemów, a następnie wdroży odpowiednie leczenie. Profesjonalne szampony odbudowują zniszczone kosmyki, wzmacniają cebulki, a także stymulują ich wzrost. Produkty pomagają również zadbać o higienę włosów i skóry głowy.

Preparaty lecznicze często zawierają roślinne komórki macierzyste, glukonian cynku, kofeinę, biotynę, niacynamid, czy nanopeptydy miedzi. W szamponie trychologicznym znajduje się zwykle aminexil lub jego odpowiednik. Wspomniany składnik hamuje wypadanie włosów, związane z łysieniem telogenowym lub androgenowym. Aminexil poprawia ukrwienie mieszków włosowych, jednocześnie je dotlenia, odżywia i zwiększa przeżywalność.

Ranking szamponów na wypadanie włosów

Szampon na wypadanie włosów Skrzypovita Pro wzmacnia, odżywia, oczyszcza i nawilża pasma, a przy tym ich nie obciąża. Produkt jest wolny od siarczanów, dzięki czemu nie powoduje podrażnień. Kosmetyk zawiera witaminy, aminokwasy i ekstrakty roślinne, które zapobiegają nadmiernemu wypadaniu włosów.

Szampon Klorane Chinina przeznaczony jest do włosów przerzedzonych, wypadających i osłabionych. W jego składzie znajduje się ekstrakt z chininy, witaminy z grupy B i wyciąg z szarotki alpejskiej. Produkt przywraca włosom sprężystość, witalność, przyspiesza porost, a także ułatwia ich rozczesywanie.

Szampon Biotebal pomaga wydłużyć fazę anagenu, dzięki czemu zagęszcza włosy. Można go stosować w przypadku osłabionych, przesuszonych, zniszczonych i wypadających pasm. Nie tylko wzmacnia i odżywia włosy, lecz także chroni przed ich utratą. Dodatkowo preparat nawilża i dotlenia skórę głowy. Stosując produkt regularnie, można ustabilizować produkcję sebum i złagodzić podrażnienia. W składzie szamponu znajdziemy innowacyjną formułę Inno-Bioxinum ™ , biotynę, pantenol, ekstrakt z żeń-szenia, prebiotyk. Producent wzbogacił go też o bioaktywne składniki, pochodzące z wyciągu kiełków pszenicy i soi, sok z aloesu, wyciąg z drożdży. Nakładamy niewielką ilość produktu na wilgotne włosy, delikatnie wmasowujemy przez 2-3 minuty, a następnie dokładnie spłukujemy. Aby uzyskać maksymalne rezultaty, szampon należy stosować codziennie przez 3-6 miesięcy. Produkt ma łagodną formułę, dlatego mogą go używać osoby ze skórą wrażliwą.

Szampon na wypadanie włosów Seskavel nawilża, koi, uspokaja i odświeża skórę głowy. Produkt wzmacnia mieszki włosowe, dodaje objętości włosom, jednocześnie przywraca im sprężystość, elastyczność i zdrowy wygląd. Preparat może pomóc w przypadku łysienia plackowatego, androgenowego, a także wynikającego ze złej diety, zmiany pór roku lub długotrwałego stresu. Nie tylko poprawia kondycję włosów, lecz także opóźnia proces starzenia. Nie podrażnia, dlatego można stosować go codziennie. Dermatolodzy podkreślają, że nie powinny go jednak stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Kosmetyk zawiera składniki aktywne, takie jak pantenol, keratyna, aminokwasy, biotyna, kofeina, ekstrakt z bylicy i czynniki wzrostu.

Szampon Seboradin można stosować w przypadku przerzedzających się, wypadających włosów. Preparat odżywia cebulki, dotlenia skórę głowy, a także poprawia mikrokrążenie. Kosmetyk zawdzięcza swoje właściwości ekstraktowi z drzewa cytrusowego, aminokwasowemu kompleksowi witaminy H, wyciągowi z drzewa oliwnego i żeń-szenia.

Szampon Dercos wygładza, zmiękcza, nawilża włosy, a także dodaje im wigoru. Ponadto preparat skutecznie chroni przed ich wypadaniem. Można stosować go codziennie, nie podrażniając przy tym skóry głowy.

Szampon Radical Men wzmacnia włosy, wspomaga wzrost, a także zmniejsza ich wypadanie. Spektakularne działanie produkt zawdzięcza argininie, kofeinie i ekstraktowi ze skrzypu. Kosmetyk poprawia kondycję kosmyków, a także dodaje im objętości i przywraca zdrowy wygląd. Oprócz tego polecamy szampon na wypadanie włosów Radical, skierowany do osób z wrażliwą skórą głowy. W składzie znajdziemy argininę, olejek z nasion lnu i ekstrakt ze skrzypu.

Szampon trychologiczny NIVELAZIONE HAIR BOOSTER sprawdzi się w przypadku cienkich, rzadkich, delikatnych włosów, z tendencją do wypadania. Produkt wyraźnie zagęszcza fryzurę, wzmacnia i oczyszcza pasma, jednocześnie pobudza mieszki włosowe.

Szampon Czarna Rzepa Herbal Care dostarcza moc minerałów, dzięki którym odżywia i pobudza cebulki. Produkt wzmacnia, wygładza i uelastycznia włosy, a przede wszystkim hamuje ich wypadanie. Można go również stosować, aby nadać im piękny wygląd, nawilżyć i chronić przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.