Choć słońce większości z nas kojarzy się z wakacjami i przyjemnym czasem, to musimy także pamiętać o zagrożeniach, jakie ze sobą niesie. Nadmierna ekspozycja na słońce może skończyć się na przykład poparzeniem skóry. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków, które zawierają filtry SPF. Jedną z możliwości są olejki do opalania. Zobacz, olejek do opalania – ranking najlepszych produktów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze olejku do opalania?

Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest tak ważna – olejek do opalania ranking

O opalaniu się krąży wiele mitów. Czy jest zdrowe? Czy przyspiesza starzenie się skóry? Przede wszystkim warto wyjaśnić, że promienie słoneczne możemy podzielić na dwa rodzaje – UVB i UVA. To właśnie promienie UVB odpowiadają za powstawanie złocistej opalenizny. Zwiększają produkcję melaniny, czyli substancji, która jest odpowiedzialna za pigmentację skóry. Jednak nadmierne wystawienie na słońce może skutkować poparzeniem. Inaczej działają promienie UVA, których słońce emituje najwięcej. Te niestety przyczyniają do szybszego starzenia się skóry. Promienie UVA wnikają w głąb skóry, a ich działanie skutkuje tworzeniem się wolnych rodników. Te z kolei spowalniają i zmniejszają produkcję kolagenu, który odpowiada za jędrność i elastyczność skóry. Z tego względu bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczanie skóry z pomocą filtrów UV, na przykład olejków do opalania. Tym sposobem uchronić skórę przed przedwczesnym starzeniem się. 

Czym jest olejek do opalania? 

Głównym zadaniem olejku do opalania jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Jednocześnie produkt ten przyspiesza proces opalania, gwarantując przy tym brązowo-złoty odcień skóry. Stosując odpowiednio dobrany olejek do opalania, możesz za to uniknąć czerwonych plam i oparzeń. Filtr UV zawarty w olejku do opalania zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dzięki uzupełniającym składnikom aktywnym dodatkowo nawilża i odżywia skórę. W efekcie staje się ona gładka, jędrna i nabiera złocistego kolorytu.

Co ważne, możemy wyróżnić dwa główne rodzaje olejków do opalania – suche i w sprayu. Te pierwsze nie zostawiają na skórze połysku oraz ewentualnych plam na odzieży. Szybko się wchłaniają i są niewidoczne. Inaczej prezentują się olejki w sprayu, które pozostawiają skórę lekko błyszczącą. Również szybko się wchłaniają i dodatkowo łatwo się rozprowadzają po całym ciele.

Jakie składniki i właściwości powinien mieć dobry olejek do opalania? Ranking produktów

Nowoczesnym rozwiązaniem są dwufazowe olejki do opalania. Taki produkt wspomaga opalanie oraz utrwala jego efekty. Co więcej, zabezpiecza skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Popularnym rozwiązaniem są także olejki do opalania brązujące. Substancją aktywną w takim przypadku jest karoten, który powoduje zmianę koloru skóry bez udziału promieni słonecznych. Jego działanie możemy przyrównać do kosmetyków samoopalających i jednocześnie do kosmetyków przyspieszających opalanie. Co więcej, dodatkowo rozświetla skórę, dzięki czemu ta wydaje się być bardziej promienna i odżywiona. Olejki brązujące do opalania są również świetnym sposobem na podkreślenie opalenizny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze olejku do opalania? Z całą pewnością na wysokość filtra. Im wyższa wartość, tym silniejsze działanie olejku. Jeśli wolno się opalasz i tylko delikatnie chcesz zabezpieczyć skórę to możesz postawić na olejek do opalania z filtrem SPF 20, 25 lub 30. Jeśli jednak zależy Ci na wysokiej ochronie, to dużo lepiej sprawdzi się filtr SPF 40, 50, czy nawet 50+. Im wyższy filtr, tym wolniej będziesz się opalać, a Twoją skóra będzie odpowiednio zabezpieczona. Dobrym rozwiązaniem są naturalne olejki do opalania, które mają w sobie filtry SPF. Jednym z nich jest olejek marchewkowy, z pestek malin oraz kiełków pszenicy. Takie olejki dodatkowo odżywiają i regenerują skórę. Dzięki temu staje się ona jędrniejsza, zdrowsza i nabiera blasku.

Jaki rodzaj i intensywność filtra olejku do opalania wybrać?

Dobry olejek do opalania wyróżnia się lekką konsystencją, która szybko się wchłania, ale nie do głębszych warstw skóry. Tworzy za to ochronną warstwę, która zabezpiecza ciało przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Co ważne, olejek do opalania musi zawierać filtr SPF. Już wiesz, że im wyższy filtr, tym bardziej zabezpiecza skórę. Jeśli więc zależy Ci na lekkiej ochronie to postaw na filtry maksymalnie do SPF 30. Kiedy jednak wychodzisz na mocne słońce i chcesz uchronić skórę przed poparzeniem, to wybierz olejek do opalania z filtrem SPF 40 lub 50.

Co więcej, jeśli wybieramy się na plażę, lub chcemy wykąpać się w jeziorze, to warto wybrać olejek do opalania z właściwościami wodoodpornymi. Dzięki temu preparat nie spłynie z naszej skóry od razu po wejściu do wody, ale cały czas będzie ją zabezpieczać. Pamiętaj jednak, że przy kąpielach warto nakładać produkt po wyjściu z wody i wytarciu się ręcznikiem. Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę przy wyborze, jest sposób aplikacji produktu. Najłatwiej rozprowadzają się olejki w sprayu. Natomiast olejki suche nie zostawiają tłustych plam i są niemal całkowicie niewidoczne. Dla tych, co lubią podkreślać opaleniznę, świetnie sprawdzi się olejek do opalania z brokatem, który rozświetla skórę.

Kiedy, w jaki sposób i jak często stosować olejek do opalania? 

Olejek do opalania powinniśmy nakładać na suchą i oczyszczoną skórę. Aplikowanie produktu na mokrą, spoconą lub brudną skórę sprawi, że olejek spłynie i się nie wchłonie. W efekcie nie będzie spełniał swojej funkcji ochronnej. Olejek do opalania z filtrami SPF warto nakładać minimum 30 min przed ekspozycją na słońce. W tym czasie produkt zdąży się odpowiednio wchłonąć. Co więcej, przy kąpielach w morzu, czy jeziorze olejek warto nakładać także po wyjściu z wody. Pamiętaj jednak, żeby uprzednio osuszyć skórę ręcznikiem.

Rodzaje olejków do opalania – jakie są? 

Olejki do opalania możemy podzielić na kilka rodzajów – ochronne, brązujące, przyspieszające opalanie oraz nawilżające. Niektóre z nich mają kilka właściwości naraz. Który olejek do opalania wybrać? Olejek brązujący idealnie sprawdzi się u osób, które chcą zadbać o ochronę skóry, ale jednocześnie nadać jej kolorytu. Taki olejek zawiera substancje, które wspomagają produkcję melaniny odpowiadającej za odcień skóry. Jeśli natomiast potrzebujesz dodatkowego odżywienia skóry, to możesz postawić na olejek do opalania nawilżający, na przykład z dodatkiem witaminy E, lub A. Suchy olejek do opalania to z kolei propozycja dla osób, które cenią sobie łatwą aplikację kosmetyków. Taki produkt nie pozostawia tłustych warstw i plam, zarówno na ciele, jak i ubraniach. Za to bardzo dobrze ochrania skórę.

Olejek do opalania ranking

Sisley Super Soin Solaire Huile d’été Corps

Wśród olejków do opalania na szczególną uwagę zasługuje Sisley Super Soin Solaire Huile d’été Corps. Jest to najlepszy i zarazem jeden z droższych olejków, który lubiany jest głównie ze względu na swoją nawilżającą oraz odżywczą formułę, która skutecznie chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Kosmetyk wyróżnia się gładko rozprowadzającą konsystencją, która po aplikacji nie pozostawia na ubraniach tłustych plam. Olejek chroni skórę przed promieniami UVA i UVB i zapewnia średnią ochronę na poziomie SPF 15. Utrzymuje się na skórze przez około 4 godziny, a przy tym otula pięknym zapachem lawendy oraz geranium.

Photoderm Bronz Oil – Bioderma

Drugie miejsce w naszym rankingu zajmuje Photoderm Bronz Oil od Biodermy. Jest to produkt o wyjątkowo lekkiej konsystencji, który również nie pozostawia na skórze tłustego i problematycznego filtru. Jego delikatny, lecz skuteczny skład chroni skórę całego ciała (w tym również twarzy) przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Produkt sprawdza się wyjątkowo dobrze przy jasnej karnacji oraz tej, która jest wyjątkowo wrażliwa na promienie słoneczne. Kosmetyk działa przeciwstarzeniowo, odżywia skórę oraz ułatwia uzyskanie brązowej opalenizny. Przyspiesza przy tym proces opalania, jest wodoodporny i nie podrażnia skóry.

Clarins Water Mist Uva/Uvb Spf 50

Naszą trzecią propozycją jest Clarins Water Mist Uva/Uvb Spf 50, który w przeciwieństwie do poprzedników nie jest typowym olejkiem, a wodną mgiełką. Niech jednak to nie zmyli – mgiełka ta sprawdza się równie znakomicie do skutecznej ochrony przed słońcem. Kosmetyk bardzo łatwo rozprowadza się na skórze, a przy tym jest lekki i banalny w aplikacji. Aby go użyć, wystarczy popsikać nim ciało. Produkt zawiera wysoki filtr ochronny – SPF 50, który zapewnia maksymalną ochronę przed promieniowaniem UVA oraz UVB. Wadą produktu jest jednak jego łatwa zmywalność – aby więc mieć pewność, że jesteś skutecznie chroniona przed słońcem, należy go używać nawet kilka razy dziennie.

Lirene Sun Olejek Jaśminowy do opalania SPF30

Lirene Sun Olejek Jaśminowy do opalania SPF30 to nasza kolejna propozycja warta uwagi. Kosmetyk skutecznie chroni przed słońcem, a przy tym opóźnia procesy przedwczesnego starzenia się skóry, doskonale pielęgnuje i chroni przed jej wysuszeniem. Jak na olejek do opalania  zapewnia on dość wysoką ochronę – SPF 30.  W składzie produktu znajdują się beta-karoteny, które przyspieszają proces opalania się na brązowy odcień. Kosmetyk bogaty jest przy tym w cenne witaminy oraz minerały, dzięki temu skóra staje się odpowiednio nawilżona. Konsumenci chwalą sobie ten olejek ze względu na wydajność oraz piękny jaśminowy zapach.

Olejek do opalania Ziaja

W naszym rankingu nie mogło oczywiście zabraknąć również olejku do opalania od firmy Ziaja. Produkt cechuje ciekawa i nieco nietypowa konsystencja żel, która zapewnia ochronę przed słońcem aż do SPF 20. Jest to przy tym wodoodporny kosmetyk, który nie pozostawia lepkiego filtru na skórze. Wiele osób jako jego minus wskazuje, że ma jednak nieco za tłustą konsystencję. Żelowy olejek nadrabia jednak ten brak skuteczną ochroną przed szkodliwymi promieniami słońca oraz zdecydowanym wspomaganiem w osiągnięciu pięknej opalenizny.

Dior Bronze Oil in Mist

Dior Bronze Oil in Mist to nasza kolejna propozycja z wyższej półki cenowej, pozwala przyspieszyć osiągnięcie pięknej i złotej opalenizny. Kosmetyk cechuje się swoją niewyczuwalnością na skórze, w którą bardzo szybko się wchłania. Produkt nie pozostawia przy tym tłustego filtru ani śladów na ubraniach. Zastosowanie go w słoneczny dzień zagwarantuje piękne rozświetlenie skóry – nie tylko ciała, ale również buzi. Formuła kosmetyku została przy tym wzbogacona o antyoksydanty, które nadają skórze jedwabistej miękkości. Produkt chroni przy tym przed wolnymi rodnikami i tym samym opóźnia procesy przedwczesnego starzenia się skóry.

Brązujący olejek do opalania Garnier Ambre Solaire Huile Bronzante

Jeżeli chodzi o wybór dobrego kosmetyku do opalania, to warto sięgnąć również po brązujący olejek do opalania Garnier Ambre Solaire Huile Bronzante. Produkt skupia się przede wszystkim na wspieraniu procesów opalania skóry na piękny, złoto-brązowy kolor. Z tego powodu jest to kosmetyk głównie przeznaczony dla posiadaczek ciemnej karnacji, oraz kobiet, które już zażywały w tym sezonie kąpieli słonecznych. Uwagę konsumentek przykuwa tu cudowny, kokosowy zapach, który przez długi czas pozostaje wyczuwalny na skórze. Do produktu dodano składniki rozświetlające, dzięki temu skóra staje się jeszcze piękniejsza. Warto jednak wiedzieć, że produkt nie zapewnia wystarczającej ochrony przed szkodliwymi promieniami UVA oraz UVB – jest to wynikiem niskiego SPF 12.

Nivea Sun Olejek do opalania w sprayu

Nivea to od lat wiodąca na polskim rynku marka, która wyróżnia się wyjątkową pielęgnacją skóry całej rodziny. Sun Olejek do opalania w sprayu to zatem nasza kolejna propozycja, która cechuje się łatwą dostępnością w sklepach oraz niską ceną. Produkt skupia się przede wszystkim na przyspieszeniu procesów opalania oraz odpowiednim nawilżeniu skóry. Jest to zasługą składu, w którym znaleźć można m.in. olejek jojoba i witaminę E. Kosmetyk ma praktyczne i wygodne opakowanie. Niestety nie zapewnia wysokiej ochrony – jest to raptem SPF 6. Z tego powodu produkt nie sprawdzi się w przypadku jasnej i wrażliwej na słońce karnacji.

Dr Irena Eris Lirene Suchy Olejek Ochronny na Mokrą i Suchą Skórę

Dr Irena Eris Lirene to suchy olejek ochronny sprawdzający się znakomicie na suchą oraz mokrą skórę. Kosmetyk wyróżnia się przy tym potrójnym, aktywnym systemem zdrowej opalenizny, który zapewnia maksymalną ochronę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi UVA oraz UVB. Produkt słynie przy tym ze swoich nawilżających oraz odżywczych właściwości, które wzmacniają warstwę hydrolipidową skóry. Dzięki temu naskórek nie przesusza się, a skóra pozostaje aksamitnie miękka i miła w dotyku. Kosmetyk zapewnia maksymalną ochronę przed słońcem – SPF 50.

Iwostin Solecrin suchy olejek

Jeżeli chodzi o wybór dobrego olejku do opalania, to naszą ostatnią propozycją jest suchy olejek Iwostin Solecrin. Jest to suchy i przede wszystkim dobry jakościowo olejek, który po aplikacji tworzy na skórze lekką warstwę ochronną pozbawioną tłustego filtru. Dzięki temu w słoneczne dnie na plaży do Twojego ciała nie będzie przyklejał się piasek, a ubrania pozostaną czyste. Produkt zapewnia przy tym dobrą ochronę – SPF 30. Kosmetyk skupia się również na pielęgnacji skóry, co jest zasługą składu, w którym znajduje się witamina E, olejek z awokado oraz aloesowy ekstrakt.