Szczotkowanie włosów nie powinno im zaszkodzić, pod warunkiem że zrobimy to prawidłowo. Pamiętaj, żeby ich nie szarpać, w przeciwnym razie zniszczysz kosmyki, a nawet doprowadzisz do ich wypadania. Z drugiej strony, właściwe czesanie nie tylko usunie zanieczyszczenia z pasm, lecz także równomiernie rozprowadza naturalne sebum, pełniące funkcję ochronną. W ten sposób dotlenisz i poprawisz krążenie skóry głowy, jednocześnie zapobiegniesz powstawaniu kołtunów. 

Dlaczego dobre szczotki do włosów są tak ważne w pielęgnacji?

Najlepsze szczotki do włosów sprawiają, że pasma stają się elastyczne, gładkie, błyszczące i nawilżone. Pamiętaj, żeby czesać je przynajmniej rano i wieczorem. Oczywiście, jeśli w ciągu dnia zauważysz, że kosmyki zmierzwiły się lub splątały, nic nie stoi na przeszkodzie, aby je dokładnie wyszczotkować. Nie rób tego jednak zbyt energicznie, ani niedbale.

Podziel pasma na kilka części, a następnie rozczesz je powoli i delikatnie. Zacznij od końcówek, dzięki czemu pozbędziesz się kołtunów i supełków. Stopniowo kieruj się ku górze, przytrzymując kosmyki u nasady. W ten sposób zyskujesz pewność, że ich nie osłabiasz. Kiedy wyszczotkujesz poszczególne pasma, pochyl głowę i ostrożnie czesz kosmyki, od skóry po same końce. Możesz również wymasować skalp szczotką. Dzięki temu odżywisz i wzmocnisz włosy, jednocześnie pobudzisz je do wzrostu.

Jeśli Twoje włosy są podatne na uszkodzenia, nie czesz ich szczotką, gdy są mokre. W tym przypadku lepiej sprawdzi się grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Aby ułatwić sobie zadanie, nałóż odżywkę na wilgotne pasma. Składniki preparatu wnikną głęboko w kosmyki, dzięki czemu bez problemu je rozplączesz. Kiedy włosy wyschną, przeczesz je szczotką. 

Rodzaje najlepszych szczotek do włosów

Zastanawiasz się, jak stylizować długie, ciężkie i proste włosy? Wypróbuj okrągłą szczotkę modelującą. Możesz poszukać dużego modelu, który jednym pociągnięciem nadaje pasmu wymarzony kształt i objętość. Jeśli masz krótkie włosy, wystarczy Ci mała szczotka. Zwróć też uwagę, z jakiego materiału zostało wykonane akcesorium. Model ceramiczny zapobiega puszeniu się i elektryzowaniu włosów, dodatkowo przyspiesza proces suszenia.

Płaska szczotka błyskawicznie wygładzi i rozczesuje włosy, z kolei model półokrągły pozwoli wywijać i podwijać pasma. Niektóre marki proponują też szczotki tunelowe, które nadają się do rozczesywania i modelowania włosów. Jeśli chcesz szybko ułożyć fryzurę, przyda Ci się szczotka z wąską, prostokątną nasadą. W ten sposób wygładzisz pasma, czy zrobisz koka.

Szczotka jonizująca wytwarza jony ujemne podczas rozczesywania, domykając łuski włosa. W ten sposób możemy wyczarować piękną fryzurę, jednocześnie zapobiec puszeniu i elektryzowaniu się kosmyków. Akcesorium sprawia, że pasma są wygładzone, błyszczące i bardziej odporne na uszkodzenia. Dobra szczotka wyposażona jest w funkcję regulacji temperatury, dzięki czemu możemy kontrolować proces suszenia i dostosować urządzenia do swoich potrzeb.

Czy kształt najlepszych szczotek do włosów ma znaczenie?

Płaskie szczotki służą do wygładzania i rozczesywania włosów, a także masażu skóry głowy. Zazwyczaj mają one plastikową lub drewnianą rączkę. Wspomniane akcesoria różnią się też rodzaje włosia. W sklepach znajdziemy model z naturalnym, syntetycznym lub mieszanym włosiem. Nie tylko pobudzi krążenie skóry głowy, lecz także rozprowadzi sebum na całej długości pasm. Jeśli masz gęste włosy, przyda Ci się płaska, podłużna szczotka. Możesz wybrać model z mieszanym włosiem. W ten sposób sprawnie rozczeszesz pasma, a przy okazji je nabłyszczysz. Ponadto usuniesz z nich brud, kurz i pył, a także stworzysz warstwę ochronną.

Zastanawiasz się, jak zrobić romantyczne fale lub burze loków? Pomoże Ci w tym okrągła szczotka do włosów, pamiętaj, żeby dobrać jej średnicę do skrętu, jaki chcesz uzyskać. Akcesorium z powłoką ceramiczną szybko się nagrzewa i utrzymuje ciepło, dlatego sprawdzi się podczas modelowania. Zwróć też uwagę, czy włosie ma właściwości antystatyczne, dzięki czemu zapobiega puszeniu się kosmyków. 

Czy rodzaj włosia najlepszych szczotek do włosów wpływa na pielęgnację pasm?

Jeśli chcesz szybko i bezboleśnie rozczesać włosy, wybierz szczotkę z nylonowym włosiem. Akcesorium nie szarpie kosmyków w trakcie stylizacji. Można nim rozczesać zarówno suche, jak i mokre pasma. Klasyczna szczotka doskonale sprawdzi się w przypadku gęstych, kręconych włosów. Nie musisz się martwić, że je uszkodzisz podczas rozczesywania kołtunów. Możesz jej również używać, gdy masz problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Zanim ją wybierzesz, upewnij się, że ma igiełki zakończone igiełkami. W ten sposób masujesz skórę głowy, stymulując porost włosów.

Zastanawiasz się, jak wygładzić i nabłyszczyć włosy? Postaw na szczotkę z włosiem z dzika, najlepiej drewnianą. Akcesorium ogranicza też przetłuszczanie się włosów. Włosie z dzika jest twarde i dość sztywne, dzięki czemu poradzi sobie nawet z niesfornymi kosmykami. Nie tylko delikatnie rozczesze pasma, lecz także doda im objętości i uniesie u nasady. Oprócz tego pozwala ona zachować równowagę PEH, czyli protein, emolientów i humektantów.

Jak dobrać szczotkę do rodzaju włosów?

Jeśli masz bardzo grube i gęste włosy, poszukaj szczotki z mieszanką naturalnego i sztucznego włosia. Wybierz model z metalowymi lub nylonowymi igiełkami, zakończonymi naturalnym włosiem. W ten sposób bez problemu rozczeszesz ciężkie pasma. Możesz również wypróbować najlepsze szczotki do włosów z twardymi, drewnianymi igiełkami.

Szukając szczotki do włosów, zwróć uwagę na ich rodzaj, gęstość i kondycję. W przypadku krótkich kosmyków najlepiej sprawdzi się szczotka o średnicy 30-40 mm, natomiast do modelowania średniej długości pasm nadaje się model o średnicy 40-60 mm. Posiadaczkom długich włosów polecamy akcesorium, którego średnica wynosi 60-80 mm. W ten sposób możemy podkręcić kosmyki, dodać im objętości lub ułożyć grzywkę.

Jeśli masz cienkie włosy, poszukaj szczotki z naturalnym włosiem, np. z dzika. Zawarta w nich keratyna wzmacnia pasma podczas rozczesywania. Proponowane akcesorium pomoże również zwiększyć objętość włosów. Naturalna szczecina jest delikatniejsza od drewnianych, nylonowych, czy metalowych igieł. Dzięki temu przydaje się ona podczas czesania cienkich, rzadkich włosów, a także zniszczonych, kruchych i łamliwych kosmyków. Pamiętaj, żeby długość i gęstość włosia dobrać do swoich potrzeb i preferencji.

Najlepsze szczotki do włosów – jak o nie zadbać?

Na szczotce gromadzi się sebum, kurz, pozostałości kosmetyków, martwy lub łuszczący się naskórek. Nic więc dziwnego, że akcesoria do włosów stanowią doskonale źródło bakterii. Niestety, jeśli nie zadbasz o szczotkę i grzebień, przeniesiesz brud na kosmyki i skórę głowy. Nie tylko nie poradzisz sobie z łupieżem, krostkami, czy przetłuszczającymi się włosami,  ale wręcz nasilisz problem. Dodatkowo może pojawić się alergia i podrażnienie.

Pamiętaj, żeby pozbywać się włosów ze szczotki po każdym użyciu. Oprócz tego powinieneś ją myć 2 razy w tygodniu, co zajmie Ci łącznie 6 minut. W przypadku modelu z plastikową rączką potrzebujesz:

  • grzebienia ze spiczastym końcem,
  • miski z ciepłą wodą,
  • szczoteczkę do czyszczenia paznokci,
  • delikatnego szamponu,
  • sprayu do dezynfekcji,
  • pęsety (opcjonalnie).

Przy pomocy grzebienia pozbądź się włosów, brudu i kurzu ze szczotki. W razie potrzeby usuń je pęsetą. Zanurz całą szczotkę w misce i pozostaw na 3-5 minut. Nałóż szampon i dokładnie wyczyść szczoteczką do paznokci. Opłucz szczotkę pod bieżącą, chłodną wodą, strząśnij nadmiar wody i spryskaj środkiem do dezynfekcji. Połóż ją na czystym ręczniku i poczekaj, aż wyschnie.

Jeśli masz drewnianą szczotkę z naturalnym włosiem, postępuj podobnie. Zamień tylko szampon na odżywkę. Zwilż akcesorium pod kranem, aby nie zamoczyć podstawy włosia, ani trzonka. Na koniec rozprowadź na szczotce kroplę oliwy z oliwek, oleju ze słodkich migdałów lub awokado i przetrzyj papierowym ręcznikiem.

Najlepsze szczotki do włosów – ranking

Olivia Garden Linia Finger Brush

W rankingu najlepszych szczotek do włosów obowiązkowo pojawiła się marka Olivia Garden. Linia Finger Brush obejmuje modele w różnych rozmiarach, dzięki czemu można je dobrać do długości i gęstości pasm. Akcesoria mają mieszane włosie i ergonomiczny kształt, dlatego łatwo je rozpoznasz. Można nimi bez trudu rozczesać mokre i suche kosmyki. Głowica została odpowiednio wyprofilowana, w ten sposób można ją perfekcyjnie dopasować do kształtu głowy i delikatnie ją wymasować. Ażurowa szczotka przyspiesza rozczesywanie włosów, dzięki otworom umożliwiającym przepływ powietrza. Ponadto akcesorium jest pokryte antystatyczną powłoką, zapobiegająca  elektryzowaniu się włosów. Rączka została wyposażona w plastikowy szpikulec, który przyda się podczas robienia przedziałka i stylizacji fryzury.

Jeśli uważasz, że najlepsze szczotki do włosów powinny łączyć wydajność z ergonomią i innowacjami technologicznymi, postaw na produkty z kolekcji Olivia Garden Aurora. Sprzęt ma dobrze wyprofilowaną rączkę, co wpływa na komfort pracy. Szczotka została wykonana z materiału, która chroni przed elektryzowaniem się włosów. 

EcoBrush – Anwen

Wśród najlepszych szczotek do włosów pojawiła się EcoBrush marki Anwen. Akcesorium ma niebanalny wygląd, przypomina bowiem zawiniętą spiralę z praktycznymi otworami wentylacyjnymi. Pamiętaj, tylko żeby nie rozczesywać, ani nie modelować nią włosów podczas suszenia. Może Ci się natomiast przydać, gdy będziesz chciała nałożyć odżywkę lub maskę. Szczotka składa się w 95% z biodegradowalnego materiału, a pozostałe 5% to elastyczne, nylonowe igiełki. Narzędzie ujarzmi nawet najbardziej kosmyki, a przy okazji wymasuje skórę głowy, tym samym przyspieszając porost włosów. Możesz nim szczotkować zarówno mokre, jak i suche pasma. 

Denman 83

Jeśli szukasz najlepszych szczotek do włosów typu paddle, zwróć uwagę na Denman 83. Można nią szczotkować każdy rodzaj pasm, szczególnie gęste i długie. Akcesorium poradzi sobie z kołtunami, nie strzępiąc przy tym końcówek. Ponadto zapobiega ono elektryzowaniu się włosów. Sprzęt przydaje się również do wczesywania odżywki. Proponowany model wyróżnia się:

  • wygodną rączką,
  • starannym wykonaniem,
  • miękką poduszką z naturalnym włosiem,
  • nylonowymi igiełkami zakończonymi kuleczkami,
  • trwałą, solidną konstrukcją.

Denman DO93 Tangle Tamer Gentle

Posiadaczkom cienkich, słabych, zniszczonych włosów polecamy szczotkę Denman DO93 Tangle Tamer Gentle. Akcesorium dobrze leży w dłoni i ma dwurzędowe igiełki. Przykuwa ono uwagę klasycznym designem. Można nim rozczesać delikatne, dziecięce włoski, a także kosmyki z tendencją do plątania. 

Ilu Lollipop Candy

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć szczotki Ilu Lollipop Candy z syntetycznym włosiem. Nowoczesny sprzęt wzmacnia i wygładza włosy, jednocześnie zapobiega ich puszeniu i elektryzowaniu. Można nim rozczesać zarówno mokre, jak i suche pasma. 

Denman D3 Medium 7 – Row Styling Brush


Do kręconych włosów idealnie nadaje się szczotka Denman D3 Medium 7 – Row Styling Brush. Akcesorium ma gęsto rozmieszczone igiełki, co zdecydowanie ułatwia rozczesywanie. Można nim też wczesywać stylizator lub odżywkę. Szczotka poprawia skręt loków, jednocześnie nie uszkadza ich struktury. Jeśli chcesz nią rozczesać mokre włosy, najpierw nałóż na nie odżywkę, w ten sposób unikniesz puszenia.

bio Head Jog

Szczotka bio Head Jog jest lekka, wytrzymała i łatwa w czyszczeniu. Akcesorium zostało wykonane z biodegradowalnego materiału polimerowego, otrzymywanego z odnawialnej masy. Nie szarpie kosmyków, dlatego ich nie osłabia. Szczotka nadaje się do rozczesywania mokrych i suchych pasm. Należy jednak pamiętać, żeby nie używać jej podczas suszenia. 

Kashoki Smooth White

W naszym zestawieniu najlepszych szczotek do włosów pojawiły się też model Kashoki Smooth White. Akcesorium ma mieszane włosie (naturalne + syntetyczne), dzięki czemu wygładzi pasma i przywróci im blask. 

Tangle Teezer

Wiele osób poleca też gumową szczotkę Tingle Teezer, która nadaje się do każdego rodzaju włosów. Na uwagę zasługuje oryginalny kształt przedmiotu. Szczotka sprawdzi się do rozczesywania suchych i mokrych kosmyków. Nie musisz się przy tym martwić, że je wyrwiesz lub złamiesz. Akcesoria dostępne są w różnych kolorach i kształtach. Producent proponuje zarówno modele z rączką, jak i bez